Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 39   (7/03/2020) 

Updated:  14/05/2020  1:09:22 PM

Race 39 (Squadron Championship Race 9)

12'Skiff Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff ABN Ghetto Sled 55 Richard Billet     0.0 0.989      
12'Skiff ABN Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     0.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er ABN Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     0.0 0.992      
29er ABN Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     0.0 1.000      
29er ABN Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     0.0 1.000      
29er ABN Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     0.0 0.989      
29er ABN Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman     0.0 1.012      
29er ABN Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     0.0 1.000      
29er ABN Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     0.0 0.979      
29er ABN Ned 2135 James Beveridge Will Reed     0.0 1.000      
29er ABN What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     0.0 1.000      
29er ABN Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     0.0 1.006      
29er ABN Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     0.0 1.000      
29er ABN - 1872H Hailey Lea     0.0 0.974      

505 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 ABN - 8682 Richard Hyde     0.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender ABN - 226 Glenn Dalton     0.0 1.000      
Contender ABN - 2136 Ian Bowman     0.0 0.974      
Contender ABN - 2179 Roger Grimes     0.0 0.989      
Contender ABN Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     0.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:00:49 47:49 1.0 0.975 46:37 0.975 0.975
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     4.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     4.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     4.0 0.973      
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     4.0 0.958      
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     4.0 0.970      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     4.0 0.999      
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     4.0 0.975      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     4.0 0.974      
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     4.0 0.987      
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     4.0 0.965      
Etchells DNC Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     4.0 0.972      
Etchells DNC Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     4.0 0.902      
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     4.0 0.971      

F18 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 ABN Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     0.0 1.000      
F18 ABN Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     0.0 1.000      

FarEast19R Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
FarEast19R ABN Far East 19 FE19R Alenka Caserman Gerrit-Jan Veenemans Joanne Skerman     0.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn ABN NASA 16 Steven Hemsworth     0.0 0.916      
Finn ABN Funky 17 Tony Baisden     0.0 0.999      
Finn ABN Spandangles 45 Kerry Spencer     0.0 0.953      
Finn ABN Hawaii Five-O 50 Jason Passey     0.0 0.965      
Finn ABN Chaddywagon 75 Phil Chadwick     0.0 1.020      
Finn ABN Sputty 77 Mick Patrick     0.0 0.981      
Finn ABN - 8F Curtis Skinner     0.0 1.015      
Finn ABN Lonya 93 Tristan Perez     0.0 0.981      
Finn ABN - 267 Darren Gilbert     0.0 0.987      
Finn ABN Mens Rea 269 Patrick Meehan     0.0 0.961      
Finn ABN Donkey on the Edge 270 Craig Padman     0.0 0.955      
Finn ABN Pickle Rick 282 James Chilman     0.0 1.002      
Finn ABN Wombat 300 David Bull     0.0 0.965      
Finn ABN Red Herring 293F Andrew Harcourt     0.0 0.943      
Finn ABN Landrat 282WARLO John Warlow     0.0 1.003      
Finn ABN Pania NZL2 Stuart Watson     0.0 0.969      

Flying11 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 ABN Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock     0.0 1.000      
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0 0.958      
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0 0.963      
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0 0.967      
Flying11 ABN Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil     0.0 1.000      
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     0.0 1.000      
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0 1.020      
Flying11 ABN Seadog 1326 Rory Meehan     0.0 0.978      
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0 1.028      
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0 0.974      
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0 0.990      
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0 1.001      
Flying11 ABN Envy 1259D Eamon Dooley Jasper Vinen     0.0 1.000      
Flying11 ABN Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven     0.0 1.012      
Flying11 ABN Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0 0.985      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 ABN Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     0.0 0.981      
Hobie16 ABN No Limits 111590 Bruce Tardrew     0.0 1.005      
Hobie16 ABN Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     0.0 1.000      
Hobie16 ABN - 114611 Andrew Keag     0.0 1.006      
Hobie16 ABN Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     0.0 0.968      
Hobie16 ABN Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     0.0 1.002      
Hobie16 ABN Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     0.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse ABN - 682 Andrew Triggell     0.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:39:56 44:56 1.0 0.980 44:02 0.980 0.980
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:46:40 51:40 2.0 0.952 49:11 0.852 0.952
Laser 3 Sparta 202740 Philip Danks 14:47:30 52:30 3.0 0.952 49:59 0.839 0.952
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0 1.000      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0 1.000      
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0 0.987      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:41:50 46:50 1.0 0.991 46:25 1.040 1.004
Laser4.7 2 Kingfisher 1 Jane Baker 14:43:43 48:43 2.0 1.000 48:43 1.000 1.000
Laser4.7 3 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:45:20 50:20 3.0 1.015 51:05 0.968 1.001
Laser4.7 4 Limitless 212827 Kate Baisden 14:54:21 59:21 4.0 1.015 01:00:14 0.821 1.015
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     9.0 1.000      
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     9.0 0.933      
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     9.0 0.956      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     9.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     9.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     9.0 0.981      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     9.0 0.969      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     9.0 0.960      
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     9.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     9.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     9.0 0.987      
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     9.0 0.992      
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     9.0 0.924      
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     9.0 1.040      
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     9.0 0.996      
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     9.0 0.994      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     9.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     9.0 1.013      
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     9.0 0.976      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     9.0 1.000      
Laser4.7 DNF - 135334 Alex Jones     7.0 0.988      
Laser4.7 DNF BinChicken 198128 Riley House     7.0 0.959      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 14:44:32 44:32 1.0 0.996 44:21 0.996 0.996
LaserRadial 2 Interloper 202922 Michael Pitt 14:54:39 54:39 2.0 0.961 52:31 0.812 0.961
LaserRadial 3 VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate 14:53:45 53:45 3.0 1.008 54:11 0.825 1.008
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     9.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     9.0 0.987      
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     9.0 1.000      
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     9.0 1.022      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     9.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     9.0 1.033      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     9.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     9.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     9.0 0.967      
LaserRadial DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     9.0 1.031      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     9.0 0.955      
LaserRadial DNC Dhrama 202769 Steven Baum     9.0 0.932      
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     9.0 0.977      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     9.0 0.963      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     9.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     9.0 0.955      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     9.0 1.002      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     9.0 0.956      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     9.0 0.985      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     9.0 1.032      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     9.0 0.984      
LaserRadial DNF Quadelle 202701 Kerry Waraker     7.0 0.952      
LaserRadial DNF The Dell 209533 Lyndall Patterson     7.0 0.970      
LaserRadial DNF Wings 210159 Christine Bridge     7.0 0.994      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler ABN - 9071 Shane Triggell     0.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 ABN Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     0.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy ABN Smoke on the Water 706 Eric Thompson     0.0 0.991      
OkDinghy ABN Nanni 707 Steven Shale     0.0 0.989      
OkDinghy ABN Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     0.0 1.005      
OkDinghy ABN Duke 739 Richard Kingsmill     0.0 1.000      
OkDinghy ABN Shades of Grey 759 Rik Thompson     0.0 1.000      
OkDinghy ABN Dark & Stormy 782 David Vincent     0.0 0.990      
OkDinghy ABN   785 Anthony Galante     0.0 0.998      
OkDinghy ABN Green Magic 786 Glenn Williams     0.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0 0.960      
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0 0.937      
Optimist ABN Skimmer 448 Fletcher Morse     0.0 1.000      
Optimist ABN Rapter 493 Monte Morse     0.0 0.987      
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0 0.958      
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0 0.996      
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN White Wash 856 Lewis Campbell     0.0 0.971      
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0 0.952      
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0 0.986      
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0 0.967      
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0 1.019      
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0 1.000      
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0 0.990      
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0 0.972      
Optimist ABN Maverick 1680 James Dale     0.0 0.959      
Optimist ABN Dauntless 1723 Archie Willey     0.0 0.991      
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0 1.021      
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0 1.017      
Optimist ABN Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale     0.0 0.988      
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0 1.011      
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0 1.000      
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0 1.036      
Optimist ABN Bluey MOLLY Molly Schotte     0.0 1.013      

Raceboard Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:20:52 30:52 1.0 1.077 33:15 1.077 1.077
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     4.0 0.916      
Raceboard DNC Voodoo Chile 52 Russell Cooper     4.0 0.938      
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     4.0 0.961      
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     4.0 0.944      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     4.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     4.0 0.951      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     4.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     4.0 0.973      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 ABN Eric 2696 John Sampson     0.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre ABN SeaYa 1711 John Christie     0.0 0.987      
Sabre ABN Close Enough For Jaz 1842 John Campbell     0.0 0.999      
Sabre ABN Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     0.0 0.991      
Sabre ABN Amazing Grace 1885 Keith Wilson     0.0 0.961      
Sabre ABN HelterSkelter 2084 Alan Wilson     0.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0 0.992      
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0 0.985      

VxOne Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:01:48 43:48 1.0 0.964 42:13 0.964 0.964
VxOne 2 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:01:56 43:56 2.0 0.962 42:16 0.961 0.962
VxOne 3 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:02:23 44:23 3.0 1.022 45:22 0.951 1.008
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     6.0 0.953      
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     6.0 0.960      
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     6.0 0.986      
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     6.0 0.997      
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     6.0 1.001      
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     6.0 0.980      
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     6.0 0.966      
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     6.0 0.970      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     6.0 1.112      
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     6.0 0.980      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     6.0 0.967      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0 0.999      
WindFoiler DNC - 744 Mitch Pearson     3.0 1.000      
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0 0.992      



Results by : TopYacht

Footer Image