Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 39   (7/03/2020) 

Updated:  14/05/2020  1:09:19 PM

Race 39 (Squadron Championship Race 9)

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff ABN Ghetto Sled 55 Richard Billet     0.0
12'Skiff ABN Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     0.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er ABN Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     0.0
29er ABN Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     0.0
29er ABN Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     0.0
29er ABN Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     0.0
29er ABN Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman     0.0
29er ABN Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     0.0
29er ABN Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     0.0
29er ABN Ned 2135 James Beveridge Will Reed     0.0
29er ABN What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     0.0
29er ABN Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     0.0
29er ABN Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     0.0
29er ABN - 1872H Hailey Lea     0.0

505 Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 ABN - 8682 Richard Hyde     0.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender ABN - 226 Glenn Dalton     0.0
Contender ABN - 2136 Ian Bowman     0.0
Contender ABN - 2179 Roger Grimes     0.0
Contender ABN Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     0.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:00:49 47:49 1.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     4.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     4.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     4.0
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     4.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     4.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     4.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     4.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     4.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     4.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     4.0
Etchells DNC Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     4.0
Etchells DNC Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     4.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     4.0

F18 Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 ABN Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     0.0
F18 ABN Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     0.0

FarEast19R Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
FarEast19R ABN Far East 19 FE19R Alenka Caserman Gerrit-Jan Veenemans Joanne Skerman     0.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn ABN NASA 16 Steven Hemsworth     0.0
Finn ABN Funky 17 Tony Baisden     0.0
Finn ABN Spandangles 45 Kerry Spencer     0.0
Finn ABN Hawaii Five-O 50 Jason Passey     0.0
Finn ABN Chaddywagon 75 Phil Chadwick     0.0
Finn ABN Sputty 77 Mick Patrick     0.0
Finn ABN - 8F Curtis Skinner     0.0
Finn ABN Lonya 93 Tristan Perez     0.0
Finn ABN - 267 Darren Gilbert     0.0
Finn ABN Mens Rea 269 Patrick Meehan     0.0
Finn ABN Donkey on the Edge 270 Craig Padman     0.0
Finn ABN Pickle Rick 282 James Chilman     0.0
Finn ABN Wombat 300 David Bull     0.0
Finn ABN Red Herring 293F Andrew Harcourt     0.0
Finn ABN Landrat 282WARLO John Warlow     0.0
Finn ABN Pania NZL2 Stuart Watson     0.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 ABN Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock     0.0
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0
Flying11 ABN Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil     0.0
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     0.0
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0
Flying11 ABN Seadog 1326 Rory Meehan     0.0
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0
Flying11 ABN Envy 1259D Eamon Dooley Jasper Vinen     0.0
Flying11 ABN Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven     0.0
Flying11 ABN Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 ABN Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     0.0
Hobie16 ABN No Limits 111590 Bruce Tardrew     0.0
Hobie16 ABN Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     0.0
Hobie16 ABN - 114611 Andrew Keag     0.0
Hobie16 ABN Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     0.0
Hobie16 ABN Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     0.0
Hobie16 ABN Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     0.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse ABN - 682 Andrew Triggell     0.0

Laser Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:39:56 44:56 1.0
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:46:40 51:40 2.0
Laser 3 Sparta 202740 Philip Danks 14:47:30 52:30 3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:41:50 46:50 1.0
Laser4.7 2 Kingfisher 1 Jane Baker 14:43:43 48:43 2.0
Laser4.7 3 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:45:20 50:20 3.0
Laser4.7 4 Limitless 212827 Kate Baisden 14:54:21 59:21 4.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     9.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     9.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     9.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     9.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     9.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     9.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     9.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     9.0
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     9.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     9.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     9.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     9.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     9.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     9.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     9.0
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     9.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     9.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     9.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     9.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     9.0
Laser4.7 DNF - 135334 Alex Jones     7.0
Laser4.7 DNF BinChicken 198128 Riley House     7.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 14:44:32 44:32 1.0
LaserRadial 2 VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate 14:53:45 53:45 2.0
LaserRadial 3 Interloper 202922 Michael Pitt 14:54:39 54:39 3.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     9.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     9.0
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     9.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     9.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     9.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     9.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     9.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     9.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     9.0
LaserRadial DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     9.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     9.0
LaserRadial DNC Dhrama 202769 Steven Baum     9.0
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     9.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     9.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     9.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     9.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     9.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     9.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     9.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     9.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     9.0
LaserRadial DNF Quadelle 202701 Kerry Waraker     7.0
LaserRadial DNF The Dell 209533 Lyndall Patterson     7.0
LaserRadial DNF Wings 210159 Christine Bridge     7.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler ABN - 9071 Shane Triggell     0.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 ABN Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     0.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy ABN Smoke on the Water 706 Eric Thompson     0.0
OkDinghy ABN Nanni 707 Steven Shale     0.0
OkDinghy ABN Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     0.0
OkDinghy ABN Duke 739 Richard Kingsmill     0.0
OkDinghy ABN Shades of Grey 759 Rik Thompson     0.0
OkDinghy ABN Dark & Stormy 782 David Vincent     0.0
OkDinghy ABN   785 Anthony Galante     0.0
OkDinghy ABN Green Magic 786 Glenn Williams     0.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0
Optimist ABN Skimmer 448 Fletcher Morse     0.0
Optimist ABN Rapter 493 Monte Morse     0.0
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0
Optimist ABN White Wash 856 Lewis Campbell     0.0
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0
Optimist ABN Maverick 1680 James Dale     0.0
Optimist ABN Dauntless 1723 Archie Willey     0.0
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0
Optimist ABN Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale     0.0
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0
Optimist ABN Bluey MOLLY Molly Schotte     0.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:20:52 30:52 1.0
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     4.0
Raceboard DNC Voodoo Chile 52 Russell Cooper     4.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     4.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     4.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     4.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     4.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     4.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     4.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 ABN Eric 2696 John Sampson     0.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre ABN SeaYa 1711 John Christie     0.0
Sabre ABN Close Enough For Jaz 1842 John Campbell     0.0
Sabre ABN Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     0.0
Sabre ABN Amazing Grace 1885 Keith Wilson     0.0
Sabre ABN HelterSkelter 2084 Alan Wilson     0.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:01:48 43:48 1.0
VxOne 2 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:01:56 43:56 2.0
VxOne 3 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:02:23 44:23 3.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     6.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     6.0
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     6.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     6.0
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     6.0
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     6.0
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     6.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     6.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     6.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     6.0
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     6.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC - 744 Mitch Pearson     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image