Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 37   (29/02/2020) 

Updated:  25/04/2020  1:05:24 PM

Race 37

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman 14:25:17 30:17 1.0
29er 2 Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen 14:35:04 40:04 2.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     5.0
29er DNC Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     5.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     5.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     5.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     5.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     5.0
29er DNC What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     5.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     5.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     5.0
29er DNC - 1872H Hailey Lea     5.0

505 Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 14:28:58 48:58 1.0
Etchells 2 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:29:19 49:19 2.0
Etchells 3 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:29:28 49:28 3.0
Etchells 4 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:29:31 49:31 4.0
Etchells 5 Waterloo Too 921E Noel Paterson 14:30:47 50:47 5.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     9.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     9.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     9.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     9.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     9.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     9.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     9.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     9.0
Etchells DNF Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     7.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery 14:06:35 31:35 1.0
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0

FarEast19R Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
FarEast19R 1 Far East 19 FE19R Alenka Caserman Gerrit-Jan Veenemans Joanne Skerman 14:50:24 01:05:24 1.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 - 8F Curtis Skinner 14:28:41 38:41 1.0
Finn 2 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:29:14 39:14 2.0
Finn 3 Pickle Rick 282 James Chilman 14:30:54 40:54 3.0
Finn 4 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:31:39 41:39 4.0
Finn 5 Wombat 300 David Bull 14:31:57 41:57 5.0
Finn 6 Sputty 77 Mick Patrick 14:31:59 41:59 6.0
Finn 7 Lonya 93 Tristan Perez 14:32:07 42:07 7.0
Finn 8 Pania NZL2 Stuart Watson 14:32:14 42:14 8.0
Finn 9 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:32:30 42:30 9.0
Finn 10 Red Herring 293F Andrew Harcourt 14:32:58 42:58 10.0
Finn 11 Spandangles 45 Kerry Spencer 14:33:10 43:10 11.0
Finn 12 NASA 16 Steven Hemsworth 14:44:40 54:40 12.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     15.0
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     15.0
Finn DNC - 267 Darren Gilbert     15.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     15.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Envy 1259D Eamon Dooley Jasper Vinen 14:19:16 29:16 1.0
Flying11 2 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:20:45 30:45 2.0
Flying11 3 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 14:21:54 31:54 3.0
Flying11 DNC Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock     7.0
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     7.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     7.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     7.0
Flying11 DNC Seadog 1326 Rory Meehan     7.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     7.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     7.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     7.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     7.0
Flying11 DNC Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven     7.0
Flying11 DNC Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     7.0
Flying11 DNF Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil     5.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:43:18 38:18 1.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     5.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     5.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0
Laser OCS Fundamental 197550 Rob Sykes     3.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 14:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Limitless 212827 Kate Baisden 14:34:01 34:01 1.0
Laser4.7 2 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:34:13 34:13 2.0
Laser4.7 3 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:34:33 34:33 3.0
Laser4.7 4 Kingfisher 1 Jane Baker 14:34:37 34:37 4.0
Laser4.7 5 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:34:48 34:48 5.0
Laser4.7 6 BinChicken 198128 Riley House 14:35:29 35:29 6.0
Laser4.7 7 - 202598 Isabella Wilson 14:37:46 37:46 7.0
Laser4.7 8 Ferret 190361 William Cullen 14:40:55 40:55 8.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     11.0
Laser4.7 DNC - 135334 Alex Jones     11.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     11.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     11.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     11.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     11.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     11.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     11.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     11.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     11.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     11.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     11.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     11.0
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     11.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     11.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     11.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     11.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     11.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Wings 210159 Christine Bridge 14:44:28 39:28 1.0
LaserRadial 2 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:44:54 39:54 2.0
LaserRadial 3 Interloper 202922 Michael Pitt 14:46:00 41:00 3.0
LaserRadial 4 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 14:46:19 41:19 4.0
LaserRadial 5 Quadelle 202701 Kerry Waraker 14:47:01 42:01 5.0
LaserRadial 6 Dhrama 202769 Steven Baum 14:47:20 42:20 6.0
LaserRadial 7 Be Quicker 123141 Benjamin Quick 14:50:07 45:07 7.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     10.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0
LaserRadial DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     10.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     10.0
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     10.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     10.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy 1   785 Anthony Galante 14:35:10 45:10 1.0
OkDinghy DNC Smoke on the Water 706 Eric Thompson     4.0
OkDinghy DNC Nanni 707 Steven Shale     4.0
OkDinghy DNC Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     4.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Rik Thompson     4.0
OkDinghy DNC Dark & Stormy 782 David Vincent     4.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 14:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:24:55 19:55 1.0
Optimist 2 Splash 697 Daniel Innes 14:25:11 20:11 2.0
Optimist 3 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:25:15 20:15 3.0
Optimist 4 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:25:57 20:57 4.0
Optimist 5 Energy 968 Ayesha Albery 14:26:24 21:24 5.0
Optimist 6 Blown away 921 Lucas Patrick 14:26:38 21:38 6.0
Optimist 7 My Maxi 918 Elysia Albery 14:27:59 22:59 7.0
Optimist 8 Maverick 1680 James Dale 14:29:15 24:15 8.0
Optimist 9 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:30:49 25:49 9.0
Optimist 10 Slave one 329 Zane Bush 14:30:50 25:50 10.0
Optimist 11 Odyssey 439 Hannah Garland 14:33:08 28:08 11.0
Optimist 12 White Wash 856 Lewis Campbell 14:39:15 34:15 12.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     15.0
Optimist DNC Skimmer 448 Fletcher Morse     15.0
Optimist DNC Rapter 493 Monte Morse     15.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     15.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     15.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     15.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     15.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     15.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     15.0
Optimist DNC Dauntless 1723 Archie Willey     15.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     15.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     15.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale     15.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     15.0
Optimist DNC Bluey MOLLY Molly Schotte     15.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 El Garda 388 Max Irvin 14:15:11 25:11 1.0
Raceboard 2 Little Wing 187 Mark Ward 14:15:12 25:12 2.0
Raceboard 3 Phantom 18 Cameron Whitford 14:20:25 30:25 3.0
Raceboard 4 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:21:01 31:01 4.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     7.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     7.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     7.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     7.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Close Enough For Jaz 1842 John Campbell 14:28:15 33:15 1.0
Sabre 2 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 14:31:12 36:12 2.0
Sabre 3 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:33:04 38:04 3.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     6.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     6.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:26:20 36:20 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:42:30 47:30 1.0
VxOne 2 The Beast 4 244 Michael James 14:43:30 48:30 2.0
VxOne 3 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 14:43:35 48:35 3.0
VxOne 4 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:45:16 50:16 4.0
VxOne 5 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:45:39 50:39 5.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     8.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     8.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     8.0
VxOne DNC Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     8.0
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     8.0
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     8.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     8.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     8.0
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     8.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:12:44 22:44 1.0
WindFoiler 2 - 744 Mitch Pearson 14:20:16 30:16 2.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     5.0



Results by : TopYacht

Footer Image