Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 36   (22/02/2020) 

Updated:  14/05/2020  1:08:38 PM

Race 36 (Squadron Championship Race 8)

12'Skiff Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0 0.989      
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er 1 Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt 15:12:10 30:10 1.0 0.992 29:56 0.992 0.992
29er 2 Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman 15:11:40 29:40 2.0 1.013 30:03 1.009 1.012
29er DNC Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     5.0 1.000      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     5.0 1.000      
29er DNC Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     5.0 0.989      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     5.0 1.000      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     5.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     5.0 1.000      
29er DNC What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     5.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     5.0 1.006      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     5.0 1.000      
29er DNC - 1872H Hailey Lea     5.0 0.974      

505 Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 15:00:30 29:30 1.0 1.000 29:30 1.000 1.000
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     4.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0 0.989      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     8.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     8.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     8.0 0.973      
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     8.0 0.956      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     8.0 0.999      
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     8.0 0.988      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     8.0 0.974      
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     8.0 0.987      
Etchells DNC Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     8.0 0.902      
Etchells DNS The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     6.0 0.974      
Etchells DNS The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     6.0 0.991      
Etchells DNS Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     6.0 0.965      
Etchells DNS Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     6.0 0.976      
Etchells DNS Waterloo Too 921E Noel Paterson     6.0 0.982      

F18 Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0 1.000      
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 15:28:56 40:56 1.0 0.962 39:23 0.971 0.965
Finn 2 Lonya 93 Tristan Perez 15:28:19 40:19 2.0 0.986 39:45 0.986 0.986
Finn 3 Pania NZL2 Stuart Watson 15:31:49 43:49 3.0 0.987 43:15 0.907 0.987
Finn 4 NASA 16 Steven Hemsworth 15:35:29 47:29 4.0 0.917 43:32 0.837 0.917
Finn DNC Donkey on the Edge 5 Craig Padman     7.0 0.959      
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     7.0 0.999      
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     7.0 0.957      
Finn DNC Chaddywagon 75 Phil Chadwick     7.0 1.031      
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     7.0 0.984      
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     7.0 1.000      
Finn DNC - 267 Darren Gilbert     7.0 0.987      
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     7.0 0.963      
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     7.0 0.997      
Finn DNC Wombat 300 David Bull     7.0 0.974      
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     7.0 0.949      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     7.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 1 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:41:58 32:58 1.0 0.967 31:53 0.967 0.967
Flying11 2 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 15:42:23 33:23 2.0 0.958 31:59 0.955 0.957
Flying11 DNC Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock     5.0 1.000      
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     5.0 0.988      
Flying11 DNC Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil     5.0 1.000      
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     5.0 1.000      
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     5.0 1.020      
Flying11 DNC Seadog 1326 Rory Meehan     5.0 0.978      
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     5.0 1.028      
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     5.0 0.974      
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     5.0 0.990      
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     5.0 1.001      
Flying11 DNC Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven     5.0 1.012      
Flying11 DNC Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     5.0 0.985      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0 0.981      
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0 0.968      
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0 1.002      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:39:38 37:38 1.0 0.958 36:03 0.958 0.958
Laser 2 Sparta 202740 Philip Danks 15:40:18 38:18 2.0 0.958 36:42 0.941 0.952
Laser 3 Mystic 192601 Brad Taylor 15:40:29 38:29 3.0 0.993 38:13 0.937 0.980
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0 1.000      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0 1.000      
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0 0.987      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:42:32 40:32 1.0 1.007 40:49 1.036 1.017
Laser4.7 2 SX 205831 Isaac Schotte 15:41:48 39:48 2.0 1.033 41:07 1.055 1.040
Laser4.7 3 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 15:43:58 41:58 3.0 0.988 41:28 1.001 0.992
Laser4.7 4 Kingfisher 207493 Jane Baker 15:44:03 42:03 4.0 0.999 42:00 0.999 0.999
Laser4.7 5 Limitless 212827 Kate Baisden 15:43:52 41:52 5.0 1.006 42:07 1.003 1.005
Laser4.7 6 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 15:46:00 44:00 6.0 0.986 43:23 0.955 0.976
Laser4.7 7 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:45:23 43:23 7.0 1.012 43:54 0.968 0.999
Laser4.7 8 BinChicken 198128 Riley House 15:47:48 45:48 8.0 0.973 44:34 0.917 0.960
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 135334 Alex Jones     11.0 0.988      
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     11.0 0.933      
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     11.0 0.956      
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     11.0 0.982      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     11.0 0.981      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     11.0 0.969      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     11.0 0.960      
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     11.0 0.928      
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     11.0 0.994      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     11.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     11.0 1.013      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     11.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 15:45:00 38:00 1.0 0.986 37:28 1.016 0.996
LaserRadial 2 Interloper 202922 Michael Pitt 15:47:17 40:17 2.0 0.958 38:36 0.958 0.958
LaserRadial 3 Quadelle 202701 Kerry Waraker 15:47:32 40:32 3.0 0.964 39:04 0.952 0.960
LaserRadial 4 Dhrama 202769 Steven Baum 15:49:08 42:08 4.0 0.960 40:27 0.916 0.947
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0 0.987      
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     10.0 1.000      
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0 1.022      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0 1.033      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0 0.967      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     10.0 0.955      
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     10.0 0.977      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0 0.963      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0 0.955      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0 1.002      
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     10.0 0.970      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0 0.985      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0 1.032      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0 1.008      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0 0.984      
LaserRadial DNF Syncing 201521 Caleb Palmer     8.0 1.031      
LaserRadial DNS Blind Side 210203 Lachlan Pennington     8.0 0.959      
LaserRadial UFD Wings 210159 Christine Bridge     8.0 0.992      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy 1 - 707 Steve Shale 15:31:02 15:02 1.0 0.989 14:52 0.989 0.989
OkDinghy DNC Smoke on the Water 706 Eric Thompson     4.0 0.991      
OkDinghy DNC Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     4.0 1.005      
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     4.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     4.0 0.990      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     4.0 0.998      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 15:59:16 43:16 1.0 0.970 41:58 1.044 0.983
Optimist 2 Energy 968 Ayesha Albery 16:02:27 46:27 2.0 0.972 45:09 0.972 0.972
Optimist 3 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 16:03:27 47:27 3.0 1.007 47:47 0.952 0.994
Optimist 4 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 16:05:13 49:13 4.0 1.015 49:57 0.917 1.015
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     7.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     7.0 0.960      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     7.0 0.937      
Optimist DNC Skimmer 448 Fletcher Morse     7.0 1.000      
Optimist DNC Rapter 493 Monte Morse     7.0 0.987      
Optimist DNC Splash 697 Daniel Innes     7.0 0.937      
Optimist DNC CIK 818 James Dale     7.0 0.968      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     7.0 1.000      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     7.0 0.970      
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     7.0 0.944      
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     7.0 0.994      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     7.0 1.000      
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     7.0 1.019      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     7.0 1.000      
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     7.0 0.990      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     7.0 1.000      
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     7.0 0.985      
Optimist DNC Dauntless 1723 Archie Willey     7.0        
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     7.0 1.021      
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     7.0 1.017      
Optimist DNC Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale     7.0 0.988      
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     7.0 1.036      
Optimist DNC Bluey MOLLY Molly Schotte     7.0 1.013      

Raceboard Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:46:59 15:59 1.0 1.063 16:59 1.063 1.063
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     4.0 0.930      
Raceboard DNC Voodoo Chile 52 Russell Cooper     4.0 0.946      
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     4.0 0.948      
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     4.0 0.944      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     4.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     4.0 0.951      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     4.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     4.0 0.973      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 15:49:08 33:08 1.0 0.998 33:04 0.998 0.998
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     5.0 0.987      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     5.0 0.964      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0 0.974      
Sabre DNS Close Enough For Jaz 1842 John Campbell     3.0 0.999      

Techno293 Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0 0.992      
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0 0.985      

VxOne Performance Handicap results Start : 14:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 15:31:35 38:35 1.0 0.979 37:46 1.027 0.992
VxOne 2 The Beast 4 244 Michael James 15:31:46 38:46 2.0 0.991 38:25 1.022 1.001
VxOne 3 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:31:26 38:26 3.0 1.031 39:38 1.031 1.031
VxOne 4 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:34:23 41:23 4.0 0.967 40:01 0.958 0.964
VxOne 5 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 15:33:58 40:58 5.0 0.986 40:24 0.967 0.980
VxOne 6 Kerb 283 Gregory Hall 15:35:17 42:17 6.0 0.979 41:24 0.937 0.966
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     10.0 0.953      
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     10.0 0.960      
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     10.0 0.970      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     10.0 1.097      
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     10.0 0.962      
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     10.0 0.975      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     10.0 0.979      
VxOne DNF Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     8.0 0.997      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:46:53 15:53 1.0 0.992 15:45 0.992 0.992
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0 0.999      
WindFoiler DNC - 744 Mitch Pearson     4.0 1.000      



Results by : TopYacht

Footer Image