Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 36   (22/02/2020) 

Updated:  14/05/2020  1:08:35 PM

Race 36 (Squadron Championship Race 8)

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman 15:11:40 29:40 1.0
29er 2 Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt 15:12:10 30:10 2.0
29er DNC Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     5.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     5.0
29er DNC Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     5.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     5.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     5.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     5.0
29er DNC What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     5.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     5.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     5.0
29er DNC - 1872H Hailey Lea     5.0

505 Class (Scratch) results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 15:00:30 29:30 1.0
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     4.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     8.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     8.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     8.0
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     8.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     8.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     8.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     8.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     8.0
Etchells DNC Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     8.0
Etchells DNS The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     6.0
Etchells DNS The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     6.0
Etchells DNS Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     6.0
Etchells DNS Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     6.0
Etchells DNS Waterloo Too 921E Noel Paterson     6.0

F18 Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Lonya 93 Tristan Perez 15:28:19 40:19 1.0
Finn 2 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 15:28:56 40:56 2.0
Finn 3 Pania NZL2 Stuart Watson 15:31:49 43:49 3.0
Finn 4 NASA 16 Steven Hemsworth 15:35:29 47:29 4.0
Finn DNC Donkey on the Edge 5 Craig Padman     7.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     7.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     7.0
Finn DNC Chaddywagon 75 Phil Chadwick     7.0
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     7.0
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     7.0
Finn DNC - 267 Darren Gilbert     7.0
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     7.0
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     7.0
Finn DNC Wombat 300 David Bull     7.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     7.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     7.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:41:58 32:58 1.0
Flying11 2 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 15:42:23 33:23 2.0
Flying11 DNC Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock     5.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     5.0
Flying11 DNC Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil     5.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     5.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     5.0
Flying11 DNC Seadog 1326 Rory Meehan     5.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     5.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     5.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     5.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     5.0
Flying11 DNC Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven     5.0
Flying11 DNC Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     5.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:39:38 37:38 1.0
Laser 2 Sparta 202740 Philip Danks 15:40:18 38:18 2.0
Laser 3 Mystic 192601 Brad Taylor 15:40:29 38:29 3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 SX 205831 Isaac Schotte 15:41:48 39:48 1.0
Laser4.7 2 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:42:32 40:32 2.0
Laser4.7 3 Limitless 212827 Kate Baisden 15:43:52 41:52 3.0
Laser4.7 4 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 15:43:58 41:58 4.0
Laser4.7 5 Kingfisher 207493 Jane Baker 15:44:03 42:03 5.0
Laser4.7 6 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:45:23 43:23 6.0
Laser4.7 7 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 15:46:00 44:00 7.0
Laser4.7 8 BinChicken 198128 Riley House 15:47:48 45:48 8.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     11.0
Laser4.7 DNC - 135334 Alex Jones     11.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     11.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     11.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     11.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     11.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     11.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     11.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     11.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     11.0
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     11.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     11.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     11.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     11.0
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     11.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     11.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     11.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     11.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 15:45:00 38:00 1.0
LaserRadial 2 Interloper 202922 Michael Pitt 15:47:17 40:17 2.0
LaserRadial 3 Quadelle 202701 Kerry Waraker 15:47:32 40:32 3.0
LaserRadial 4 Dhrama 202769 Steven Baum 15:49:08 42:08 4.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     10.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     10.0
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     10.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     10.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0
LaserRadial DNF Syncing 201521 Caleb Palmer     8.0
LaserRadial DNS Blind Side 210203 Lachlan Pennington     8.0
LaserRadial UFD Wings 210159 Christine Bridge     8.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy 1 - 707 Steve Shale 15:31:02 15:02 1.0
OkDinghy DNC Smoke on the Water 706 Eric Thompson     4.0
OkDinghy DNC Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     4.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     4.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     4.0
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     4.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 15:59:16 43:16 1.0
Optimist 2 Energy 968 Ayesha Albery 16:02:27 46:27 2.0
Optimist 3 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 16:03:27 47:27 3.0
Optimist 4 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 16:05:13 49:13 4.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     7.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     7.0
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     7.0
Optimist DNC Skimmer 448 Fletcher Morse     7.0
Optimist DNC Rapter 493 Monte Morse     7.0
Optimist DNC Splash 697 Daniel Innes     7.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     7.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     7.0
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     7.0
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     7.0
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     7.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     7.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     7.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     7.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     7.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     7.0
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     7.0
Optimist DNC Dauntless 1723 Archie Willey     7.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     7.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     7.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale     7.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     7.0
Optimist DNC Bluey MOLLY Molly Schotte     7.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:46:59 15:59 1.0
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     4.0
Raceboard DNC Voodoo Chile 52 Russell Cooper     4.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     4.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     4.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     4.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     4.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     4.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     4.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 15:16
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 15:49:08 33:08 1.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     5.0
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     5.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0
Sabre DNS Close Enough For Jaz 1842 John Campbell     3.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:31:26 38:26 1.0
VxOne 2 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 15:31:35 38:35 2.0
VxOne 3 The Beast 4 244 Michael James 15:31:46 38:46 3.0
VxOne 4 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 15:33:58 40:58 4.0
VxOne 5 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:34:23 41:23 5.0
VxOne 6 Kerb 283 Gregory Hall 15:35:17 42:17 6.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     10.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     10.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     10.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     10.0
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     10.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     10.0
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     10.0
VxOne DNF Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     8.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:46:53 15:53 1.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0
WindFoiler DNC - 744 Mitch Pearson     4.0



Results by : TopYacht

Footer Image