Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 34   (15/02/2020) 

Updated:  24/04/2020  12:08:56 PM

Race 34

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 15:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 15:52:05 37:05 1.0
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     4.0

29er Class (Scratch) results Start : 15:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman 15:44:14 29:14 1.0
29er 2 Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen 15:49:48 34:48 2.0
29er 3 Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir 15:55:29 40:29 3.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     6.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     6.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     6.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     6.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     6.0
29er DNC What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     6.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     6.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     6.0
29er DNC - 1872H Hailey Lea     6.0

505 Class (Scratch) results Start : 15:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 15:26:08 41:08 1.0
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     4.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 14:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:37:03 46:03 1.0
Etchells 2 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 15:37:32 46:32 2.0
Etchells 3 TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner 15:38:09 47:09 3.0
Etchells 4 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 15:38:14 47:14 4.0
Etchells 5 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 15:38:15 47:15 5.0
Etchells 6 Waterloo Too 921E Noel Paterson 15:38:31 47:31 6.0
Etchells 7 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 15:40:41 49:41 7.0
Etchells 8 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:42:12 51:12 8.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     11.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     11.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     11.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     11.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     11.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     11.0

F18 Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0

Finn Class (Scratch) results Start : 15:11
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:46:14 35:14 1.0
Finn 2 Lonya 93 Tristan Perez 15:47:30 36:30 2.0
Finn 3 Sputty 77 Mick Patrick 15:47:49 36:49 3.0
Finn 4 Donkey on the Edge 5 Craig Padman 15:48:07 37:07 4.0
Finn 5 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:48:12 37:12 5.0
Finn 6 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 15:48:43 37:43 6.0
Finn 7 - 267 Darren Gilbert 15:48:48 37:48 7.0
Finn 8 Spandangles 45 Kerry Spencer 15:49:47 38:47 8.0
Finn 9 NASA 16 Steven Hemsworth 15:50:08 39:08 9.0
Finn 10 Red Herring 293F Andrew Harcourt 15:51:24 40:24 10.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     13.0
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     13.0
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     13.0
Finn DNC Wombat 300 David Bull     13.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     13.0
Finn DNC Pania NZL2 Stuart Watson     13.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven 15:06:46 31:46 1.0
Flying11 2 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 15:07:07 32:07 2.0
Flying11 3 Seadog 1326 Rory Meehan 15:08:17 33:17 3.0
Flying11 4 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:08:25 33:25 4.0
Flying11 5 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 15:09:09 34:09 5.0
Flying11 6 Bring It On 1040 Tom Reynolds Lachlan Nock 15:12:52 37:52 6.0
Flying11 7 Partners in Crime 1318 Tegwen Creber Luca O'Neil 15:14:47 39:47 7.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     10.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     10.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     10.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     10.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     10.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     10.0
Flying11 DNC Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     10.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 15:39:07 59:07 1.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     5.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     5.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     5.0
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     5.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     5.0
Hobie16 DNS Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Sparta 211554 Philip Danks 15:37:13 42:13 1.0
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:38:12 43:12 2.0
Laser 3 Mystic 192601 Brad Taylor 15:39:38 44:38 3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 14:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:31:53 41:53 1.0
Laser4.7 2 SX 205831 Isaac Schotte 15:32:32 42:32 2.0
Laser4.7 3 Condition Zulu 171115 George Meikle 15:34:19 44:19 3.0
Laser4.7 4 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 15:34:27 44:27 4.0
Laser4.7 5 - 135334 Alex Jones 15:34:59 44:59 5.0
Laser4.7 6 Storm 187883 Nelson Morse 15:35:02 45:02 6.0
Laser4.7 7 Ferret 190361 William Cullen 15:38:36 48:36 7.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     13.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     13.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     13.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     13.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     13.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     13.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     13.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     13.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     13.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     13.0
Laser4.7 DNC Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney     13.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 207493 Jane Baker     13.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     13.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     13.0
Laser4.7 DNC Limitless 212827 Kate Baisden     13.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     13.0
Laser4.7 OCS BinChicken 198128 Riley House     11.0
Laser4.7 OCS Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     11.0
Laser4.7 OCS Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     11.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Wings 210159 Christine Bridge 15:39:09 44:09 1.0
LaserRadial 2 Dhrama 202769 Steven Baum 15:39:21 44:21 2.0
LaserRadial 3 Quadelle 202701 Kerry Waraker 15:39:30 44:30 3.0
LaserRadial 4 Syncing 201521 Caleb Palmer 15:39:40 44:40 4.0
LaserRadial 5 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 15:40:50 45:50 5.0
LaserRadial 6 TBA 216209 Will Schasser 15:41:03 46:03 6.0
LaserRadial 7 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 15:41:34 46:34 7.0
LaserRadial 8 Interloper 202922 Michael Pitt 15:41:54 46:54 8.0
LaserRadial 9 Be Quicker 123141 Benjamin Quick 15:42:23 47:23 9.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     12.0
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     12.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     12.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     12.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     12.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     12.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     12.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     12.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     12.0
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     12.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     12.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     12.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     12.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     12.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     12.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     12.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     12.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     12.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 15:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy DNC - 650 Steve Shale     3.0
OkDinghy DNC Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     3.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0
OkDinghy DNC Smoke on the Water 761 Eric Thompson     3.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 14:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 15:21:07 41:07 1.0
Optimist 2 Blown away 921 Lucas Patrick 15:21:11 41:11 2.0
Optimist 3 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 15:21:34 41:34 3.0
Optimist 4 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 15:21:35 41:35 4.0
Optimist 5 Reina del mar 1565 Georgina Johnstone 15:22:00 42:00 5.0
Optimist 6 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 15:22:10 42:10 6.0
Optimist 7 Captain Tim Tam 1783 Joshua Dale 15:22:20 42:20 7.0
Optimist 8 Rapter 493 Monte Morse 15:22:30 42:30 8.0
Optimist 9 Energy 968 Ayesha Albery 15:24:00 44:00 9.0
Optimist 10 Slave one 329 Zane Bush 15:24:10 44:10 10.0
Optimist 11 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 15:24:29 44:29 11.0
Optimist 12 My Maxi 918 Elysia Albery 15:25:25 45:25 12.0
Optimist 13 Skimmer 448 Fletcher Morse 15:26:16 46:16 13.0
Optimist 14 Splash 697 Daniel Innes 15:27:04 47:04 14.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     17.0
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     17.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     17.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     17.0
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     17.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     17.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     17.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     17.0
Optimist DNC Dauntless 1723 Archie Willey     17.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     17.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     17.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     17.0
Optimist DNC Bluey MOLLY Molly Schotte     17.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 14:26
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 15:02:46 36:07 1.0
Raceboard 2 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:07:31 40:52 2.0
Raceboard 3 El Garda 388 Max Irvin 15:07:51 41:12 3.0
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 15:08:13 41:34 4.0
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 15:08:44 42:05 5.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     8.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     8.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     8.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     8.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 15:24:02 39:02 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 15:12:43 27:43 1.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0
Sabre DNC Close Enough For Jaz 1842 John Campbell     4.0
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     4.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 14:26
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 15:07:35 40:56 1.0
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 15:20
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:57:22 37:01 1.0
VxOne 2 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 15:57:34 37:13 2.0
VxOne 3 The Beast 4 244 Michael James 15:57:55 37:34 3.0
VxOne 4 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 15:58:09 37:48 4.0
VxOne 5 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 15:58:14 37:53 5.0
VxOne 6 Kerb 283 Gregory Hall 15:58:21 38:00 6.0
VxOne 7 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 15:58:25 38:04 7.0
VxOne 8 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 15:58:38 38:17 8.0
VxOne 9 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:59:00 38:39 9.0
VxOne 10 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:59:22 39:01 10.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     13.0
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     13.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     13.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     13.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 14:26
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:44:38 17:59 1.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0
WindFoiler DNC - 744 Mitch Pearson     4.0



Results by : TopYacht

Footer Image