Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 32   (8/02/2020) 

Updated:  24/04/2020  11:16:47 AM

Race 32

12'Skiff Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff ABN Ghetto Sled 55 Richard Billet     0.0 0.989      
12'Skiff ABN Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     0.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er ABN Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     0.0 0.992      
29er ABN Mayfly 1006 Niamh Meehan Jess Muir     0.0 1.000      
29er ABN Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     0.0 1.000      
29er ABN Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     0.0 1.000      
29er ABN Hats Off 1931 Max Yoshida Matthew Sloman     0.0 1.020      
29er ABN Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     0.0 1.000      
29er ABN Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     0.0 0.979      
29er ABN Ned 2135 James Beveridge Will Reed     0.0 1.000      
29er ABN What? 2462 Finn Meehan Liam Millar     0.0 1.000      
29er ABN Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     0.0 1.006      
29er ABN Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     0.0 1.000      
29er ABN - 1872H Hailey Lea     0.0 0.974      

505 Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 ABN - 8682 Richard Hyde     0.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0 0.989      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 15:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 15:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells ABN TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     0.0 0.991      
Etchells ABN The Project 866 Greg Kemp     0.0 0.970      
Etchells ABN Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     0.0 0.973      
Etchells ABN Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     0.0 0.969      
Etchells ABN The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     0.0 0.973      
Etchells ABN Rogue 1130 Mitch Miller     0.0 0.999      
Etchells ABN Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     0.0 0.989      
Etchells ABN Trekka 1275 Craig Coulsen     0.0 0.974      
Etchells ABN The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     0.0 1.003      
Etchells ABN TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     0.0 0.992      
Etchells ABN Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     0.0 0.965      
Etchells ABN Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     0.0 0.980      
Etchells ABN Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     0.0 0.903      
Etchells ABN Waterloo Too 921E Noel Paterson     0.0 0.985      

F18 Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery 14:48:45 33:45 1.0 1.000 33:45 1.000 1.000
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn ABN Donkey on the Edge 5 Craig Padman     0.0 0.952      
Finn ABN NASA 16 Steven Hemsworth     0.0 0.915      
Finn ABN Funky 17 Tony Baisden     0.0 0.999      
Finn ABN Spandangles 45 Kerry Spencer     0.0 0.971      
Finn ABN Hawaii Five-O 50 Jason Passey     0.0 0.974      
Finn ABN Chaddywagon 75 Phil Chadwick     0.0 1.041      
Finn ABN Sputty 77 Mick Patrick     0.0 0.975      
Finn ABN - 8F Curtis Skinner     0.0 1.000      
Finn ABN Lonya 93 Tristan Perez     0.0 0.977      
Finn ABN Mens Rea 269 Patrick Meehan     0.0 0.970      
Finn ABN Pickle Rick 282 James Chilman     0.0 0.997      
Finn ABN Wombat 300 David Bull     0.0 0.974      
Finn ABN Red Herring 293F Andrew Harcourt     0.0 0.962      
Finn ABN Landrat 282WARLO John Warlow     0.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 1 Carpe Diem 12651 Kenzie Gargan Jasper Viven 14:53:10 18:10 1.0 1.000 18:10 1.000 1.000
Flying11 2 Seadog 1326 Rory Meehan 14:53:33 18:33 2.0 0.991 18:23 0.979 0.987
Flying11 3 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:55:30 20:30 3.0 0.958 19:38 0.886 0.945
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     6.0 1.000      
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     6.0 0.963      
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     6.0 1.000      
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     6.0 1.020      
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     6.0 1.028      
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     6.0 0.974      
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     6.0 0.990      
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     6.0 1.001      
Flying11 DNC Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen     6.0 0.985      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0 0.987      
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0 0.968      
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0 1.002      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 15:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Sparta 211554 Philip Danks 15:58:38 36:38 1.0 0.963 35:17 0.963 0.963
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:59:23 37:23 2.0 0.966 36:07 0.944 0.959
Laser 3 Mystic 192601 Brad Taylor 15:57:59 35:59 3.0 1.004 36:08 0.981 0.996
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0 1.000      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0 1.000      
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     6.0 0.987      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     6.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     6.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 15:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:55:29 43:29 1.0 0.999 43:26 1.029 1.009
Laser4.7 2 BinChicken 198128 Riley House 15:57:01 45:01 2.0 0.971 43:43 0.994 0.979
Laser4.7 3 Yeah the Buoys 206391 Jordan Barney 15:56:26 44:26 3.0 0.988 43:54 1.007 0.994
Laser4.7 4 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 15:56:52 44:52 4.0 0.983 44:06 0.997 0.988
Laser4.7 5 SX 205831 Isaac Schotte 15:55:01 43:01 5.0 1.032 44:24 1.040 1.035
Laser4.7 6 Limitless 212827 Kate Baisden 15:56:29 44:29 6.0 1.006 44:45 1.006 1.006
Laser4.7 7 Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode 15:56:37 44:37 7.0 1.018 45:25 1.003 1.013
Laser4.7 8 - 202598 Isabella Wilson 16:01:12 49:12 8.0 0.937 46:06 0.910 0.928
Laser4.7 9 Condition Zulu 171115 George Meikle 15:58:27 46:27 9.0 1.000 46:27 0.963 0.988
Laser4.7 10 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 15:58:52 46:52 10.0 1.002 46:58 0.955 0.989
Laser4.7 11 Storm 187883 Nelson Morse 16:01:47 49:47 11.0 0.961 47:50 0.899 0.948
Laser4.7 12 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:59:09 47:09 12.0 1.021 48:08 0.949 1.007
Laser4.7 13 Ferret 190361 William Cullen 16:01:45 49:45 13.0 1.000 49:45 0.899 1.000
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     16.0 0.933      
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     16.0 0.956      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     16.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     16.0 0.981      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     16.0 0.969      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     16.0 0.987      
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     16.0 1.031      
Laser4.7 DNC Kingfisher 207493 Jane Baker     16.0 0.990      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     16.0 1.013      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     16.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 15:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Dhrama 202769 Steven Baum 16:17:52 37:52 1.0 0.942 35:40 0.959 0.948
LaserRadial 2 Quadelle 202701 Kerry Waraker 16:17:58 37:58 2.0 0.950 36:04 0.957 0.952
LaserRadial 3 Interloper 202922 Michael Pitt 16:17:24 37:24 3.0 0.971 36:19 0.971 0.971
LaserRadial 4 Wings 210159 Christine Bridge 16:17:36 37:36 4.0 0.990 37:13 0.966 0.982
LaserRadial 5 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 16:18:03 38:03 5.0 0.980 37:17 0.954 0.971
LaserRadial 6 TBA 216209 Will Schasser 16:18:05 38:05 6.0 0.999 38:03 0.954 0.986
LaserRadial 7 Battleship 214428 Frazer Brew 16:16:37 36:37 7.0 1.046 38:18 0.992 1.032
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0 1.000      
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     10.0 1.000      
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0 1.022      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0 1.033      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0 0.967      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     10.0 0.955      
LaserRadial DNC - 202789 Peter Fell     10.0 0.977      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0 0.955      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0 1.002      
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     10.0 0.970      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     10.0 0.954      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0 0.985      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0 1.008      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0 0.984      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 15:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler ABN - 9071 Shane Triggell     0.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 14:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy DNC - 650 Steve Shale     3.0 0.989      
OkDinghy DNC Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt     3.0 1.005      
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Smoke on the Water 761 Eric Thompson     3.0 0.991      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0 0.990      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0 0.998      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 My Maxi 918 Elysia Albery 14:52:00 22:00 1.0 0.938 20:38 0.976 0.951
Optimist 2 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:51:20 21:20 2.0 0.980 20:54 1.006 0.989
Optimist 3 Blown away 921 Lucas Patrick 14:51:40 21:40 3.0 0.978 21:11 0.991 0.982
Optimist 4 Splash 697 Daniel Innes 14:51:50 21:50 4.0 0.973 21:15 0.983 0.976
Optimist 5 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:51:00 21:00 5.0 1.022 21:28 1.022 1.022
Optimist 6 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:51:30 21:30 6.0 0.999 21:29 0.998 0.999
Optimist 7 TacTub 1773 Jack Saul 14:51:10 21:10 7.0 1.019 21:34 1.014 1.017
Optimist 8 Energy 968 Ayesha Albery 14:52:20 22:20 8.0 1.001 22:21 0.961 0.988
Optimist 9 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:55:04 25:04 9.0 0.980 24:34 0.856 0.980
Optimist 10 Skimmer 448 Fletcher Morse 14:55:00 25:00 10.0 1.000 25:00 0.859 1.000
Optimist 11 Rapter 493 Monte Morse 14:58:11 28:11 11.0 1.000 28:11 0.762 1.000
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     14.0 0.987      
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     14.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     14.0 0.961      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     14.0 0.937      
Optimist DNC CIK 818 James Dale     14.0 0.968      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     14.0 1.000      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     14.0 0.970      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     14.0 1.000      
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     14.0 1.012      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     14.0 1.000      
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     14.0 0.997      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     14.0 1.000      
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     14.0 1.021      
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     14.0 1.027      
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     14.0 1.036      

Raceboard Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:43:21 24:21 1.0 1.060 25:49 1.060 1.060
Raceboard 2 - AUS037 Nick Whitford 14:49:43 30:43 2.0 0.977 30:01 0.840 0.977
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:51:03 32:03 3.0 0.940 30:08 0.806 0.940
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     7.0 0.943      
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     7.0 0.954      
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     7.0 0.944      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0 1.033      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     7.0 0.973      
Raceboard RET - AUS038 Lauren Whitford     5.0 0.970      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0 0.998      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0 0.964      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:45:08 26:08 1.0 0.992 25:56 0.992 0.992
Techno293 2 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:53:36 34:36 2.0 0.985 34:05 0.750 0.985

VxOne Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne ABN Sticky Fingers 136 Charter N.A.     0.0 0.953      
VxOne ABN McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     0.0 0.954      
VxOne ABN Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     0.0 0.984      
VxOne ABN Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     0.0 1.014      
VxOne ABN The Beast 4 244 Michael James     0.0 0.988      
VxOne ABN Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     0.0 0.967      
VxOne ABN Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     0.0 0.991      
VxOne ABN Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     0.0 1.029      
VxOne ABN Kerb 283 Gregory Hall     0.0 0.970      
VxOne ABN Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     0.0 0.963      
VxOne ABN Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     0.0 1.083      
VxOne ABN Double Black 301 John Somerville John Holmes     0.0 0.970      
VxOne ABN McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     0.0 0.977      
VxOne ABN Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     0.0 0.973      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 14:19
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:34:39 15:39 1.0 0.992 15:32 0.993 0.992
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0 0.999      



Results by : TopYacht

Footer Image