Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 30   (1/02/2020) 

Updated:  3/05/2020  6:39:49 PM

Race 30 (Squadron Championship Race 6)

12'Skiff Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0 0.989      
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er 1 Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne 15:40:40 38:40 1.0 0.979 37:51 0.979 0.979
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     4.0 0.992      
29er DNC Princess 1006 Niamh Meehan Jess Muir     4.0 1.000      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     4.0 1.000      
29er DNC Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen     4.0 1.000      
29er DNC Hats Off 1931 Matt Sloman Matthew Sloman     4.0 1.016      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     4.0 1.000      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     4.0 1.000      
29er DNC - 2462 Finn Meehan Liam Millar     4.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     4.0 1.006      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     4.0 1.000      
29er DNC - 1872H Hailey Lea     4.0 0.974      

505 Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0 0.989      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 14:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:56:49 49:49 1.0 0.900 44:50 0.910 0.903
Etchells 2 Ballista 867 Vitaly Gnyubkin 15:53:31 46:31 2.0 0.973 45:16 0.974 0.973
Etchells 3 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 15:52:41 45:41 3.0 0.992 45:19 0.992 0.992
Etchells 4 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 15:52:53 45:53 4.0 0.990 45:26 0.988 0.989
Etchells 5 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:52:31 45:31 5.0 1.007 45:50 0.996 1.003
Etchells 6 TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner 15:53:02 46:02 6.0 0.996 45:51 0.984 0.992
Etchells 7 Waterloo Too 921E Noel Paterson 15:53:34 46:34 7.0 0.991 46:09 0.973 0.985
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     11.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     11.0 0.970      
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     11.0 0.980      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     11.0 0.999      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     11.0 0.974      
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     11.0 0.965      
Etchells RET Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     9.0 0.969      

F18 Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery 15:12:47 30:47 1.0 1.000 30:47 1.000 1.000
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:43:26 46:26 1.0 0.950 44:07 0.971 0.957
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 15:41:25 44:25 2.0 1.008 44:46 1.015 1.010
Finn 3 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 15:43:15 46:15 3.0 0.974 45:03 0.975 0.974
Finn 4 Lonya 93 Tristan Perez 15:43:09 46:09 4.0 0.977 45:05 0.977 0.977
Finn 5 Wombat 300 David Bull 15:43:18 46:18 5.0 0.981 45:25 0.974 0.979
Finn 6 Spandangles 45 Kerry Spencer 15:44:21 47:21 6.0 0.961 45:30 0.952 0.958
Finn 7 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:41:11 44:11 7.0 1.031 45:33 1.020 1.027
Finn 8 Donkey on the Edge 5 Craig Padman 15:45:17 48:17 8.0 0.961 46:24 0.934 0.952
Finn 9 Mistress 16 Steven Hemsworth 15:46:56 49:56 9.0 0.939 46:53 0.903 0.927
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     12.0 0.999      
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     12.0 0.975      
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     12.0 1.000      
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     12.0 0.962      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     12.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 1 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 15:12:24 28:24 1.0 0.958 27:12 0.967 0.961
Flying11 2 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:12:43 28:43 2.0 0.956 27:27 0.956 0.956
Flying11 3 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 15:14:08 30:08 3.0 1.000 30:08 0.911 1.000
Flying11 4 Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen 15:14:40 30:40 4.0 0.986 30:14 0.895 0.986
Flying11 5 - 1326 Rory Meehan 15:14:40 30:40 5.0 0.995 30:31 0.895 0.995
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     8.0 1.000      
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     8.0 1.020      
Flying11 DNC Carpe Diem 1329 Kenzie Gargan Jasper Viven     8.0        
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     8.0 1.028      
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     8.0 0.974      
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     8.0 0.990      
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     8.0 1.001      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 1 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 15:15:37 33:37 1.0 1.002 33:41 1.002 1.002
Hobie16 2 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 15:27:07 45:07 2.0 0.987 44:32 0.747 0.987
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     5.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     5.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     5.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     5.0 0.968      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     5.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 14:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:22:12 25:12 1.0 0.966 24:21 0.966 0.966
Laser 2 Sparta 202740 Philip Danks 15:22:44 25:44 2.0 0.972 25:01 0.946 0.963
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     5.0 1.004      
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0 1.000      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0 1.000      
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     5.0 0.987      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:30:44 28:44 1.0 1.015 29:10 1.021 1.017
Laser4.7 2 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 15:30:53 28:53 2.5 1.011 29:12 1.016 1.013
Laser4.7 2 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:31:17 29:17 2.5 0.997 29:12 1.002 0.999
Laser4.7 4 Limitless 212827 Kate Baisden 15:31:33 29:33 4.0 0.993 29:21 0.993 0.993
Laser4.7 5 Kingfisher 1 Jane Baker 15:31:40 29:40 5.0 0.990 29:22 0.989 0.990
Laser4.7 6 BinChicken 198128 Riley House 15:32:14 30:14 6.0 0.974 29:27 0.971 0.973
Laser4.7 7 165839 165839 Daniel Bowman 15:34:03 32:03 7.0 0.942 30:12 0.916 0.933
Laser4.7 8 Ferret 190361 William Cullen 15:36:02 34:02 8.0 1.000 34:02 0.862 1.000
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     11.0 0.956      
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     11.0 1.010      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     11.0 0.981      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     11.0 0.969      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     11.0 0.961      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     11.0 1.031      
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     11.0 0.939      
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     11.0 1.027      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     11.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     11.0 1.027      
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     11.0 0.977      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     11.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 14:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 15:22:57 25:57 1.0 0.951 24:41 0.961 0.954
LaserRadial 2 FoxSea Lady 216217 Erin Cowley 15:22:19 25:19 2.0 0.983 24:53 0.985 0.984
LaserRadial 3 Frankenstein 208540 Frances Beebe 15:23:07 26:07 3.0 0.955 24:56 0.955 0.955
LaserRadial 4 The Dell 209533 Lyndall Patterson 15:22:50 25:50 4.0 0.972 25:07 0.965 0.970
LaserRadial 5 TBA 216209 Will Schasser 15:22:05 25:05 5.0 1.002 25:08 0.994 0.999
LaserRadial 6 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 15:22:40 25:40 6.0 0.984 25:15 0.971 0.980
LaserRadial 7 Triple X 198095 Graham Cullen 15:23:48 26:48 7.0 0.980 26:16 0.930 0.967
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     12.0 1.000      
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     12.0 1.000      
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     12.0 1.022      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     12.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     12.0 1.033      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     12.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     12.0 0.955      
LaserRadial DNC Dhrama 202769 Steven Baum     12.0 0.953      
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     12.0 0.970      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     12.0 1.002      
LaserRadial DNC - 211548 Peter Fell     12.0 0.977      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     12.0 0.985      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     12.0 1.045      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     12.0 1.008      
LaserRadial OCS Quadelle 202701 Kerry Waraker     10.0 0.952      
LaserRadial OCS Wings 210159 Christine Bridge     10.0 0.995      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 15:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 14:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 14:57
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy 1 Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt 15:45:22 48:22 1.0 1.001 48:25 1.012 1.005
OkDinghy 2 - 782 David Vincent 15:46:28 49:28 2.0 0.990 48:58 0.990 0.990
OkDinghy 3 - 650 Steve Shale 15:46:39 49:39 3.0 0.991 49:12 0.986 0.989
OkDinghy 4 Bella 785 Anthony Galante 15:46:20 49:20 4.0 1.000 49:20 0.993 0.998
OkDinghy 5 Smoke on the Water 761 Eric Thompson 15:47:16 50:16 5.0 1.000 50:16 0.974 0.991
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     8.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     8.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     8.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 My Maxi 918 Elysia Albery 14:49:50 14:50 1.0 0.946 14:02 0.956 0.949
Optimist 2 Splash 697 Daniel Innes 14:49:45 14:45 2.0 0.959 14:09 0.962 0.960
Optimist 3 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:49:40 14:40 3.0 0.967 14:11 0.967 0.967
Optimist 4 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:49:30 14:30 4.0 1.010 14:39 0.978 0.999
Optimist 5 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:49:25 14:25 5.0 1.023 14:45 0.984 1.010
Optimist 6 Energy 968 Ayesha Albery 14:49:35 14:35 6.0 1.029 15:00 0.973 1.015
Optimist 7 Reina del mar 1565 Georgina Johnstone 15:01:14 26:14 7.0 0.997 26:09 0.541 0.997
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     10.0 0.987      
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     10.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     10.0 0.961      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     10.0 0.947      
Optimist DNC Skimmer 448 Fletcher Morse     10.0 1.000      
Optimist DNC Rapter 493 Monte Morse     10.0 1.000      
Optimist DNC CIK 818 James Dale     10.0 0.968      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     10.0 1.000      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     10.0 0.970      
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     10.0 0.986      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     10.0 1.000      
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     10.0 1.012      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     10.0 1.000      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     10.0 1.000      
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     10.0 0.980      
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     10.0 1.021      
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     10.0 1.018      
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     10.0 1.027      
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     10.0 1.036      

Raceboard Performance Handicap results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 15:08:21 19:21 1.0 1.069 20:41 1.133 1.083
Raceboard 2 El Garda 388 Max Irvin 15:11:40 22:40 2.0 0.967 21:55 0.967 0.967
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:12:09 23:09 3.0 0.953 22:04 0.947 0.951
Raceboard 4 Erised 1155 Courtney Schoutrop 15:20:28 31:28 4.0 1.000 31:28 0.696 1.000
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     8.0 0.944      
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     8.0 0.944      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     8.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     8.0 0.974      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     8.0 0.973      
Raceboard RET - AUS038 Lauren Whitford     6.0 0.970      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0 0.998      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0 0.964      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 15:09:43 20:43 1.0 0.992 20:33 0.992 0.992
Techno293 2 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 15:16:30 27:30 2.0 0.985 27:05 0.747 0.985

VxOne Performance Handicap results Start : 15:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:49:45 42:45 1.0 0.961 41:05 0.961 0.961
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     4.0 0.953      
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     4.0 0.954      
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     4.0 0.984      
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     4.0 1.014      
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     4.0 1.001      
VxOne DNC Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     4.0 0.973      
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     4.0 1.004      
VxOne DNC Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     4.0 1.029      
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     4.0 0.982      
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     4.0 0.963      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     4.0 1.022      
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     4.0 0.975      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     4.0 0.973      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0 0.999      
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0 0.992      



Results by : TopYacht

Footer Image