Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 29   (1/02/2020) 

Updated:  3/05/2020  6:37:42 PM

Race 29 (Squadron Championship Race 5)

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 14:29:14 41:14 1.0
12'Skiff 2 Ghetto Sled 55 Richard Billet 14:29:50 41:50 2.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Yeah Nah 1872 Blake Ejlertsen 14:28:58 40:58 1.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     5.0
29er DNC Princess 1006 Niamh Meehan Jess Muir     5.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     5.0
29er DNC Hats Off 1931 Matt Sloman Matthew Sloman     5.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     5.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     5.0
29er DNC - 2462 Finn Meehan Liam Millar     5.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     5.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     5.0
29er DNC - 1872H Hailey Lea     5.0
29er DNS Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0

505 Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:41:02 48:02 1.0
Etchells 2 TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner 14:41:13 48:13 2.0
Etchells 3 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:41:26 48:26 3.0
Etchells 4 Waterloo Too 921E Noel Paterson 14:41:29 48:29 4.0
Etchells 5 Ballista 867 Vitaly Gnyubkin 14:42:01 49:01 5.0
Etchells 6 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 14:42:06 49:06 6.0
Etchells 7 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:42:27 49:27 7.0
Etchells 8 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:46:49 53:49 8.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     11.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     11.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     11.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     11.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     11.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     11.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery 14:11:47 33:47 1.0
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:24:20 41:20 1.0
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 14:25:05 42:05 2.0
Finn 3 Wombat 300 David Bull 14:25:45 42:45 3.0
Finn 4 Lonya 93 Tristan Perez 14:26:14 43:14 4.0
Finn 5 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:26:16 43:16 5.0
Finn 6 Donkey on the Edge 5 Craig Padman 14:26:24 43:24 6.0
Finn 7 Spandangles 45 Kerry Spencer 14:26:48 43:48 7.0
Finn 8 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:27:38 44:38 8.0
Finn 9 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:27:57 44:57 9.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     12.0
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     12.0
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     12.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     12.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     12.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:16:00 30:00 1.0
Flying11 2 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 14:17:17 31:17 2.0
Flying11 3 - 1326 Rory Meehan 14:21:26 35:26 3.5
Flying11 3 Geronimo 1326F Finn Meehan Blake Ejlertsen 14:21:26 35:26 3.5
Flying11 5 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 14:21:27 35:27 5.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     8.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     8.0
Flying11 DNC Carpe Diem 1329 Kenzie Gargan Jasper Viven     8.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     8.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     8.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     8.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     8.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 14:17:53 39:53 1.0
Hobie16 2 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 14:28:41 50:41 2.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     5.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     5.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     5.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     5.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     5.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Sparta 202740 Philip Danks 14:36:30 24:30 1.0
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:37:30 25:30 2.0
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     5.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0
Laser DNC - 210176 Michael Wilson     5.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 14:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Limitless 212827 Kate Baisden 14:32:30 20:30 1.0
Laser4.7 2 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:34:00 22:00 2.0
Laser4.7 3 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:34:30 22:30 3.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     7.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     7.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     7.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     7.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     7.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     7.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     7.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     7.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     7.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     7.0
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     7.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     7.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     7.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     7.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     7.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     7.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     7.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     7.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     7.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     7.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     7.0
Laser4.7 OCS BinChicken 198128 Riley House     5.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 14:29:00 17:00 1.0
LaserRadial 2 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 14:30:30 18:30 2.0
LaserRadial 3 FoxSea Lady 216217 Erin Cowley 14:31:00 19:00 3.0
LaserRadial 4 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 14:31:30 19:30 4.0
LaserRadial 5 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:32:00 20:00 5.0
LaserRadial 6 Triple X 198095 Graham Cullen 14:33:00 21:00 6.0
LaserRadial 7 Quadelle 202701 Kerry Waraker 14:41:00 29:00 7.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0
LaserRadial DNC - 176914 Ben Franklin     10.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     10.0
LaserRadial DNC Dhrama 202769 Steven Baum     10.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     10.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     10.0
LaserRadial DNC - 211548 Peter Fell     10.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 13:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy 1 Green Eggs and Ham 708 Kelvin Holdt 14:28:09 45:09 1.0
OkDinghy 2 Bella 785 Anthony Galante 14:28:18 45:18 2.0
OkDinghy 3 - 650 Steve Shale 14:29:33 46:33 3.0
OkDinghy 4 - 782 David Vincent 14:29:39 46:39 4.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     8.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     8.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     8.0
OkDinghy DNF Smoke on the Water 761 Eric Thompson     6.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 14:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:22:19 15:19 1.0
Optimist 2 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:22:20 15:20 2.0
Optimist 3 Energy 968 Ayesha Albery 14:22:36 15:36 3.0
Optimist 4 Reina del mar 1565 Georgina Johnstone 14:23:13 16:13 4.0
Optimist 5 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:23:55 16:55 5.0
Optimist 6 Splash 697 Daniel Innes 14:24:00 17:00 6.0
Optimist 7 My Maxi 918 Elysia Albery 14:24:10 17:10 7.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     10.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     10.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     10.0
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     10.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     10.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     10.0
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     10.0
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     10.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     10.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     10.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     10.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     10.0
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     10.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     10.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     10.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     10.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     10.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 13:59:28 19:28 1.0
Raceboard 2 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:05:39 25:39 2.0
Raceboard 3 - AUS038 Lauren Whitford 14:08:31 28:31 3.0
Raceboard 4 Erised 1155 Courtney Schoutrop 14:33:30 53:30 4.0
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     7.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     7.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     7.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     7.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     7.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 14:03:20 23:20 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 SeaYa 1711 John Christie 14:04:20 24:20 1.0
Sabre 2 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:35:00 55:00 2.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     5.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:23:43 43:43 1.0
Techno293 2 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:26:13 46:13 2.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:40:02 47:02 1.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     4.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     4.0
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     4.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     4.0
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     4.0
VxOne DNC Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     4.0
VxOne DNC Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     4.0
VxOne DNC Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     4.0
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     4.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     4.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     4.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     4.0
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     4.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image