Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 28   (14/12/2019) 

Updated:  19/12/2019  9:25:59 AM

Race 28

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 14:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 15:08:26 29:26 1.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     4.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     4.0
29er DNC - 1872 Hailey Lea     4.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     4.0
29er DNC Princess 2060 Niamh Meehan Max Hatley     4.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     4.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     4.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     4.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     4.0

505 Class (Scratch) results Start : 14:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 14:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:26:34 40:34 1.0
Etchells 2 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 15:27:19 41:19 2.0
Etchells 3 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 15:27:21 41:21 3.0
Etchells 4 Ballista 867 Vitaly Gnyubkin 15:28:00 42:00 4.0
Etchells 5 Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce 15:28:14 42:14 5.0
Etchells 6 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 15:28:29 42:29 6.0
Etchells 7 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:30:47 44:47 7.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     10.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     10.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     10.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     10.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     10.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     10.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     10.0

F18 Class (Scratch) results Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:34
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:11:15 37:15 1.0
Finn 2 Wombat 300 David Bull 15:13:40 39:40 2.0
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 15:13:55 39:55 3.0
Finn 4 Sputty 77 Mick Patrick 15:13:59 39:59 4.0
Finn 5 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:14:42 40:42 5.0
Finn 6 Red Herring 293F Andrew Harcourt 15:14:46 40:46 6.0
Finn 7 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 15:14:53 40:53 7.0
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     10.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     10.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     10.0
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     10.0
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     10.0
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     10.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     10.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 14:34
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     3.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     3.0
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     3.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     3.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     3.0
Flying11 DNC Geronimo 1326 Finn Meehan Charlie Millar     3.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     3.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     3.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     3.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     3.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas 15:26:29 57:29 1.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     7.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     7.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     7.0
Hobie16 OCS Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     5.0
Hobie16 RET Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     5.0
Hobie16 RET Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     5.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 15:53:46 39:46 1.0
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:54:02 40:02 2.0
Laser 3 Sparta 202740 Philip Danks 15:55:39 41:39 3.0
Laser 4 - 210176 Michael Wilson 15:56:30 42:30 4.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     7.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     7.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     7.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     7.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Condition Zulu 171115 George Meikle 15:51:04 42:04 1.0
Laser4.7 2 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:51:42 42:42 2.0
Laser4.7 3 Limitless 212827 Kate Baisden 15:51:49 42:49 3.0
Laser4.7 4 - 179414 Kate Yeomans 15:52:55 43:55 4.0
Laser4.7 5 - 202598 Isabella Wilson 15:56:12 47:12 5.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     8.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     8.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     8.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     8.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     8.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     8.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     8.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     8.0
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     8.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     8.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     8.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     8.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     8.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     8.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     8.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     8.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     8.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     8.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     8.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     8.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 The Dell 209533 Lyndall Patterson 15:54:37 40:37 1.0
LaserRadial 2 Dhrama 202769 Steven Baum 15:55:17 41:17 2.0
LaserRadial 3 Quadelle 202701 Kerry Waraker 15:55:37 41:37 3.0
LaserRadial 4 Swift 201541 Hugh Bekkers 15:55:45 41:45 4.0
LaserRadial 5 - 211548 Peter Fell 15:55:50 41:50 5.0
LaserRadial 6 Interloper 202922 Michael Pitt 15:56:03 42:03 6.0
LaserRadial 7 Frankenstein 208540 Frances Beebe 15:56:35 42:35 7.0
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     10.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     10.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     10.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 14:29
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 15:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Energy 968 Ayesha Albery 15:24:35 24:35 1.0
Optimist 2 Splash 697 Daniel Innes 15:42:47 42:47 2.0
Optimist 3 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 15:44:13 44:13 3.0
Optimist 4 My Maxi 918 Elysia Albery 15:44:29 44:29 4.0
Optimist 5 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 15:48:29 48:29 5.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     9.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     9.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     9.0
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     9.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     9.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     9.0
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     9.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     9.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     9.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     9.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     9.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     9.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     9.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     9.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     9.0
Optimist DNC Wings of Fire 1797 Chase Taylor     9.0
Optimist DNC Fear the Fast 1798 Zane Taylor     9.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     9.0
Optimist DNF Blown away 921 Lucas Patrick     7.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 15:11:24 26:24 1.0
Raceboard 2 El Garda 388 Max Irvin 15:12:25 27:25 2.0
Raceboard 3 - AUS037 Nick Whitford 15:16:40 31:40 3.0
Raceboard 4 Mother Goose 2222 Scott Luxton 15:16:45 31:45 4.0
Raceboard 5 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:18:11 33:11 5.0
Raceboard DNC Phantom 18 Cameron Whitford     8.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     8.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     8.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     8.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 15:56:45 42:45 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 15:14
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 15:19:23 34:23 1.0
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:30:03 39:03 1.0
VxOne 2 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:31:13 40:13 2.0
VxOne 3 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 15:31:18 40:18 3.0
VxOne 4 Kerb 283 Gregory Hall 15:31:28 40:28 4.0
VxOne 5 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 15:32:44 41:44 5.0
VxOne 6 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 15:32:47 41:47 6.0
VxOne 7 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 15:33:56 42:56 7.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     10.0
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     10.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     10.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     10.0
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     10.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     10.0
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     10.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 15:13:06 28:06 1.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0



Results by : TopYacht

Footer Image