Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 27   (14/12/2019) 

Updated:  19/12/2019  9:19:26 AM

Race 27

12'Skiff Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0 0.992      
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er 1 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 14:15:22 30:22 1.0 1.016 30:51 1.016 1.016
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     4.0 0.992      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     4.0 1.000      
29er DNC - 1872 Hailey Lea     4.0 0.974      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     4.0 1.000      
29er DNC Princess 2060 Niamh Meehan Max Hatley     4.0 0.967      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     4.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     4.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     4.0 1.006      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     4.0 1.000      

505 Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0 0.989      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:34:12 44:12 1.0 0.967 42:44 0.990 0.975
Etchells 2 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 14:34:38 44:38 2.0 0.977 43:36 0.981 0.978
Etchells 3 Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce 14:35:16 45:16 3.0 0.967 43:46 0.967 0.967
Etchells 4 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:33:59 43:59 4.0 0.999 43:56 0.995 0.998
Etchells 5 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:39:04 49:04 5.0 0.907 44:30 0.892 0.902
Etchells 6 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:34:05 44:05 6.0 1.015 44:45 0.993 1.008
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     9.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     9.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     9.0 0.969      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     9.0 0.999      
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     9.0 0.996      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     9.0 0.974      
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     9.0 0.995      
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     9.0 0.991      

F18 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0 1.000      
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Wombat 300 David Bull 14:21:04 41:04 1.0 0.976 40:05 0.985 0.979
Finn 2 Lonya 93 Tristan Perez 14:21:05 41:05 2.0 0.978 40:11 0.985 0.980
Finn 3 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:23:06 43:06 3.0 0.937 40:23 0.939 0.938
Finn 4 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:22:15 42:15 4.0 0.958 40:28 0.958 0.958
Finn 5 Red Herring 293F Andrew Harcourt 14:21:57 41:57 5.0 0.966 40:31 0.965 0.966
Finn 6 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:19:28 39:28 6.5 1.038 40:58 1.025 1.034
Finn 6 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:22:35 42:35 6.5 0.962 40:58 0.950 0.958
Finn 8 Sputty 77 Mick Patrick 14:21:55 41:55 8.0 0.982 41:10 0.965 0.976
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     11.0 0.999      
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     11.0 0.961      
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     11.0 0.974      
Finn DNC - 8F Curtis Skinner     11.0 1.000      
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     11.0 1.012      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     11.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     3.0 0.958      
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     3.0 1.000      
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     3.0 0.956      
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Thomas Johnson     3.0 1.000      
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     3.0 1.020      
Flying11 DNC Geronimo 1326 Finn Meehan Charlie Millar     3.0 0.986      
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     3.0 1.028      
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     3.0 0.974      
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     3.0 0.990      
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     3.0 1.001      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 1 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 14:07:41 32:41 1.0 1.002 32:45 1.002 1.002
Hobie16 2 Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner 14:08:42 33:42 2.0 0.973 32:47 0.972 0.973
Hobie16 3 Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas 14:15:59 40:59 3.0 1.000 40:59 0.799 1.000
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     7.0 1.005      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     7.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     7.0 0.968      
Hobie16 DNF Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     5.0 0.987      

Impulse Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:56:50 38:50 1.0 1.000 38:50 1.012 1.004
Laser 2 - 210176 Michael Wilson 14:57:18 39:18 2.0 1.000 39:18 1.000 1.000
Laser 3 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:58:49 40:49 3.0 0.974 39:45 0.963 0.970
Laser 4 Sparta 202740 Philip Danks 14:58:55 40:55 4.0 0.987 40:23 0.960 0.978
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     7.0 1.000      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     7.0 1.000      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     7.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     7.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:54:31 41:31 1.0 1.002 41:36 1.025 1.010
Laser4.7 2 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 14:54:52 41:52 2.0 1.009 42:15 1.016 1.011
Laser4.7 3 - 179414 Kate Yeomans 14:56:07 43:07 3.0 0.987 42:33 0.987 0.987
Laser4.7 4 - 202598 Isabella Wilson 14:58:44 45:44 4.0 0.944 43:10 0.930 0.939
Laser4.7 5 165839 165839 Daniel Bowman 14:58:36 45:36 5.0 0.947 43:11 0.933 0.942
Laser4.7 6 Something 169411 Sebastian Boog 14:58:25 45:25 6.0 0.965 43:50 0.937 0.956
Laser4.7 7 Limitless 212827 Kate Baisden 14:56:56 43:56 7.0 1.005 44:09 0.969 0.993
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     11.0 0.990      
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     11.0 0.969      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     11.0 0.961      
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     11.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     11.0 0.987      
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     11.0 0.974      
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     11.0 1.031      
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     11.0 1.027      
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     11.0 0.997      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     11.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     11.0 1.027      
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     11.0 0.977      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     11.0 1.000      
Laser4.7 OCS Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     9.0 1.022      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Quadelle 202701 Kerry Waraker 14:59:25 41:25 1.0 0.946 39:11 0.961 0.951
LaserRadial 2 Interloper 202922 Michael Pitt 14:58:10 40:10 2.0 0.979 39:19 0.991 0.983
LaserRadial 3 Swift 201541 Hugh Bekkers 14:59:38 41:38 3.0 0.956 39:48 0.956 0.956
LaserRadial 4 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:58:18 40:18 4.0 0.989 39:51 0.988 0.989
LaserRadial 5 Frankenstein 208540 Frances Beebe 14:59:19 41:19 5.0 0.967 39:57 0.963 0.966
LaserRadial 6 - 211548 Peter Fell 14:59:42 41:42 6.0 1.000 41:42 0.954 0.987
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0 1.000      
LaserRadial DNC - 190365 Greg Adams     10.0 1.022      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     10.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     10.0 1.033      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     10.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     10.0 0.980      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0 0.975      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     10.0 1.000      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0 1.002      
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     10.0 0.995      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     10.0 0.951      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     10.0 0.985      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0 1.045      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     10.0 1.008      
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     10.0 0.989      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0 0.986      
LaserRadial OCS Dhrama 202769 Steven Baum     8.0 0.953      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:03
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 Energy 968 Ayesha Albery 14:42:39 39:39 1.0 0.962 38:09 0.979 0.968
Optimist 2 Splash 697 Daniel Innes 14:43:17 40:17 2.0 0.963 38:48 0.963 0.963
Optimist 3 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:42:42 39:42 3.0 0.989 39:16 0.977 0.985
Optimist 4 My Maxi 918 Elysia Albery 14:43:55 40:55 4.0 0.964 39:27 0.948 0.959
Optimist 5 Blown away 921 Lucas Patrick 14:54:54 51:54 5.0 0.986 51:10 0.748 0.986
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     9.0 0.987      
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     9.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     9.0 0.961      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     9.0 0.947      
Optimist DNC CIK 818 James Dale     9.0 0.968      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     9.0 1.000      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     9.0 0.970      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     9.0 1.000      
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     9.0 1.012      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     9.0 1.000      
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     9.0 1.000      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     9.0 1.000      
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     9.0 1.021      
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     9.0 1.018      
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     9.0 1.027      
Optimist DNC Wings of Fire 1797 Chase Taylor     9.0 0.997      
Optimist DNC Fear the Fast 1798 Zane Taylor     9.0 1.011      
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     9.0 1.036      
Optimist OCS Wild donkey 1603 Zachary Patrick     7.0 0.980      

Raceboard Performance Handicap results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:25:48 27:48 1.0 0.948 26:21 0.962 0.953
Raceboard 2 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:25:57 27:57 2.0 0.957 26:45 0.957 0.957
Raceboard 3 Phantom 18 Cameron Whitford 14:26:54 28:54 3.0 0.953 27:32 0.926 0.944
Raceboard 4 El Garda 388 Max Irvin 14:27:08 29:08 4.0 0.967 28:10 0.918 0.954
Raceboard 5 Little Wing 187 Mark Ward 14:24:15 26:15 5.0 1.083 28:26 1.019 1.069
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     9.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     9.0 0.973      
Raceboard OCS - AUS037 Nick Whitford     7.0 0.974      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 15:00:03 42:03 1.0 1.000 42:03 1.000 1.000

Sabre Performance Handicap results Start : 14:08
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:54:26 46:26 1.0 0.964 44:46 0.964 0.964
Sabre 2 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 14:52:59 44:59 2.0 1.000 44:59 0.995 0.998
Sabre 3 SeaYa 1711 John Christie 14:59:57 51:57 3.0 0.987 51:16 0.862 0.987
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     6.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:29:47 31:47 1.0 0.998 31:43 0.998 0.998
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     4.0 0.992      

VxOne Performance Handicap results Start : 14:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:41:38 36:38 1.0 1.027 37:37 1.048 1.034
VxOne 2 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 14:44:40 39:40 2.0 0.967 38:22 0.968 0.967
VxOne 3 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:43:30 38:30 3.0 0.997 38:23 0.997 0.997
VxOne 4 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:45:10 40:10 4.0 0.970 38:58 0.956 0.965
VxOne 5 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:43:29 38:29 5.0 1.019 39:13 0.997 1.012
VxOne 6 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:46:02 41:02 6.0 0.962 39:28 0.935 0.953
VxOne 7 Kerb 283 Gregory Hall 14:45:10 40:10 7.0 0.993 39:53 0.956 0.981
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     10.0 1.014      
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     10.0 1.001      
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     10.0 0.963      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     10.0 0.964      
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     10.0 0.961      
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     10.0 0.975      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     10.0 0.973      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:24:32 26:32 1.0 0.992 26:19 0.992 0.992
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0 0.999      



Results by : TopYacht

Footer Image