Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 26   (30/11/2019) 

Updated:  6/12/2019  11:00:20 AM

Race 26

12'Skiff Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     3.0 0.992      
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0 0.992      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0 1.000      
29er DNC - 1872 Hailey Lea     3.0 0.974      
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0 1.016      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0 1.000      
29er DNC Princess 2060 Niamh Meehan Max Hatley     3.0 0.967      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0 1.006      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0 1.000      

505 Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0 0.989      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 15:24:50 39:50 1.0 1.005 40:02 1.036 1.015
Etchells 2 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 15:26:26 41:26 2.0 0.996 41:16 0.996 0.996
Etchells 3 TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner 15:27:36 42:36 3.5 1.008 42:56 0.969 0.995
Etchells 3 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:31:43 46:43 3.5 0.919 42:56 0.883 0.907
Etchells 5 Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce 15:29:39 44:39 5.0 0.980 43:45 0.924 0.967
Etchells DNC Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen     8.0 0.999      
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     8.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     8.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     8.0 0.969      
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     8.0 0.967      
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     8.0 0.977      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     8.0 0.999      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     8.0 0.974      
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     8.0 0.991      

F18 Performance Handicap results Start : 14:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0 1.000      
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:24
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 - 8F Curtis Skinner 14:56:15 32:15 1.0 1.000 32:15 1.000 1.000
Finn 2 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:55:16 31:16 2.0 1.042 32:35 1.031 1.038
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 14:57:19 33:19 3.0 0.983 32:45 0.968 0.978
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     7.0 0.937      
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     7.0 0.999      
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     7.0 0.961      
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     7.0 0.982      
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     7.0 0.962      
Finn DNC Donkey on the Edge 270 Craig Padman     7.0 0.958      
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     7.0 1.012      
Finn DNC Wombat 300 David Bull     7.0 0.976      
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     7.0 0.966      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     7.0 1.003      
Finn RET Hawaii Five-O 50 Jason Passey     5.0 0.974      

Flying11 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0 0.958      
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0 1.000      
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0 0.956      
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     0.0 1.000      
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0 1.020      
Flying11 ABN Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0 0.986      
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0 1.028      
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0 0.974      
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0 0.990      
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0 1.001      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0 0.987      
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0 0.968      
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0 1.002      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 15:03:46 31:46 1.0 1.000 31:46 1.000 1.000
Laser 2 Sparta 202740 Philip Danks 15:09:09 37:09 2.0 0.987 36:40 0.855 0.987
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0 1.000      
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     5.0 0.974      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0 1.000      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 ABN Kingfisher 1 Jane Baker     0.0 0.990      
Laser4.7 ABN Calypso 42565 Trinity Bush     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN 165839 165839 Daniel Bowman     0.0 0.947      
Laser4.7 ABN Something 169411 Sebastian Boog     0.0 0.965      
Laser4.7 ABN Condition Zulu 171115 George Meikle     0.0 1.002      
Laser4.7 ABN Viris 174313 Iris Beebe     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN - 179414 Kate Yeomans     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN TBA 187567 Lachlan Wheatley     0.0 0.969      
Laser4.7 ABN Storm 187883 Nelson Morse     0.0 0.961      
Laser4.7 ABN - 192620 Jen Tooth     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN Old Tom 196887 Charlie Tonks     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN BinChicken 198128 Riley House     0.0 0.974      
Laser4.7 ABN Syncing 201521 Caleb Palmer     0.0 1.031      
Laser4.7 ABN Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     0.0 1.009      
Laser4.7 ABN - 202598 Isabella Wilson     0.0 0.944      
Laser4.7 ABN SX 205831 Isaac Schotte     0.0 1.027      
Laser4.7 ABN So Salty 206387 Hugo Ralph     0.0 0.997      
Laser4.7 ABN Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     0.0 1.022      
Laser4.7 ABN - 209536 Travis Wadley     0.0 1.013      
Laser4.7 ABN Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     0.0 1.027      
Laser4.7 ABN Limitless 212827 Kate Baisden     0.0 1.005      
Laser4.7 ABN Hypertide 216171 Ethan Harcourt     0.0 0.977      
Laser4.7 ABN Saorise TBA Rory Meehan     0.0 1.000      
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     27.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 - 190365 Greg Adams 15:03:07 31:07 1.0 1.009 31:24 1.057 1.022
LaserRadial 2 Random Traveller 194950 Ashley Stoddart 15:03:37 31:37 2.0 1.029 32:32 1.041 1.033
LaserRadial 3 The Dell 209533 Lyndall Patterson 15:05:16 33:16 3.5 0.989 32:54 0.989 0.989
LaserRadial 3 FoxSea Lady 216217 Erin Cowley 15:05:22 33:22 3.5 0.986 32:54 0.986 0.986
LaserRadial 5 Dhrama 202769 Steven Baum 15:06:34 34:34 5.0 0.953 32:56 0.952 0.953
LaserRadial 6 Interloper 202922 Michael Pitt 15:05:46 33:46 6.0 0.982 33:10 0.974 0.979
LaserRadial 7 Swift 201541 Hugh Bekkers 15:07:21 35:21 7.0 0.969 34:15 0.931 0.956
LaserRadial 8 Quadelle 202701 Kerry Waraker 15:08:21 36:21 8.0 0.959 34:52 0.905 0.946
LaserRadial 9 Serenity Noww 212899 Max Williams 15:07:17 35:17 9.0 0.998 35:13 0.932 0.985
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     12.0 1.000      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     12.0 0.972      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     12.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     12.0 0.980      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     12.0 0.975      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     12.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     12.0 0.967      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     12.0 1.002      
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     12.0 0.995      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     12.0 0.951      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     12.0 1.045      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     12.0 1.008      
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     12.0 0.989      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 14:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist ABN Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     0.0 0.987      
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0 0.961      
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0 0.947      
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0 0.963      
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0 0.989      
Optimist ABN CIK 818 James Dale     0.0 0.968      
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN White Wash 856 Lewis Campbell     0.0 0.970      
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0 0.964      
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0 0.986      
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0 0.962      
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0 1.012      
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0 1.000      
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0 1.000      
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0 0.980      
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0 1.021      
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0 1.018      
Optimist ABN Bluey 1783 Molly Schotte     0.0 1.027      
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0 0.997      
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0 1.011      
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0 1.036      

Raceboard Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:34:09 21:09 1.0 1.078 22:48 1.093 1.083
Raceboard 2 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:37:09 24:09 2.0 0.957 23:07 0.957 0.957
Raceboard 3 Phantom 18 Cameron Whitford 14:37:48 24:48 3.0 0.963 23:53 0.932 0.953
Raceboard 4 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:38:02 25:02 4.0 0.960 24:02 0.923 0.948
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     7.0 0.967      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     7.0 0.974      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     7.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     7.0 0.973      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0 1.000      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0 0.964      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:32:22 19:22 1.0 0.998 19:20 0.998 0.998
Techno293 2 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:38:27 25:27 2.0 0.992 25:15 0.760 0.992

VxOne Performance Handicap results Start : 14:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 15:26:55 36:55 1.0 0.960 35:26 0.967 0.962
VxOne 2 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 15:25:12 35:12 2.5 1.014 35:42 1.014 1.014
VxOne 2 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 15:25:02 35:02 2.5 1.019 35:42 1.019 1.019
VxOne 4 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:25:00 35:00 4.0 1.031 36:05 1.020 1.027
VxOne 5 The Beast 4 244 Michael James 15:25:59 35:59 5.0 1.005 36:10 0.992 1.001
VxOne 6 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 15:27:46 37:46 6.0 0.988 37:19 0.945 0.975
VxOne 7 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:30:33 40:33 7.0 0.970 39:20 0.880 0.970
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     12.0 0.967      
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     12.0 0.993      
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     12.0 0.963      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     12.0 0.964      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     12.0 0.973      
VxOne RET Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     10.0 0.997      
VxOne RET Double Black 301 John Somerville John Holmes     10.0 0.961      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 14:13
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 - 40 Brendan Moore 14:40:13 27:13 1.0 0.999 27:11 0.999 0.999
WindFoiler 2 Mega Gecko 157F Julien Savina 14:40:51 27:51 2.0 1.000 27:51 0.976 0.992



Results by : TopYacht

Footer Image