Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 25   (30/11/2019) 

Updated:  5/12/2019  12:00:29 PM

Race 25

12'Skiff Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 14:23:32 38:32 1.0 0.998 38:27 0.998 0.998
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     4.0 0.992      

29er Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     4.0 0.992      
29er DNC - 1872 Hailey Lea     4.0 0.974      
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     4.0 1.016      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     4.0 1.000      
29er DNC Princess 2060 Niamh Meehan Max Hatley     4.0 0.967      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     4.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     4.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     4.0 1.006      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     4.0 1.000      
29er DNF Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     2.0 1.000      

505 Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 13:42
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 226 Glenn Dalton     3.0 1.000      
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.974      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     3.0 0.989      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 13:52
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:30:07 40:07 1.0 0.990 39:43 1.018 0.999
Etchells 2 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:30:32 40:32 2.0 1.004 40:42 1.007 1.005
Etchells 3 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 14:31:00 41:00 3.0 0.996 40:50 0.996 0.996
Etchells 4 TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner 14:30:40 40:40 4.0 1.010 41:04 1.004 1.008
Etchells 5 Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce 14:33:38 43:38 5.0 0.993 43:20 0.936 0.980
Etchells 6 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:37:14 47:14 6.0 0.931 43:58 0.865 0.919
Etchells 7 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:35:07 45:07 7.0 0.980 44:13 0.905 0.967
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     10.0 0.991      
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     10.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     10.0 0.969      
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     10.0 0.977      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     10.0 0.999      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     10.0 0.974      
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     10.0 0.991      

F18 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0 1.000      
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:10:57 30:57 1.0 1.042 32:15 1.061 1.048
Finn 2 - 8F Curtis Skinner 14:12:50 32:50 2.0 1.000 32:50 1.000 1.000
Finn 3 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:13:31 33:31 3.0 0.980 32:51 0.980 0.980
Finn 4 Lonya 93 Tristan Perez 14:16:32 36:32 4.0 0.983 35:55 0.899 0.983
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     7.0 0.937      
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     7.0 0.999      
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     7.0 0.961      
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     7.0 0.982      
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     7.0 0.962      
Finn DNC Donkey on the Edge 270 Craig Padman     7.0 0.958      
Finn DNC Pickle Rick 282 James Chilman     7.0 1.012      
Finn DNC Wombat 300 David Bull     7.0 0.976      
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     7.0 0.966      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     7.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0 0.958      
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0 1.000      
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0 0.956      
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     0.0 1.000      
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0 1.020      
Flying11 ABN Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0 0.986      
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0 1.028      
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0 0.974      
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0 0.990      
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0 1.001      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0 0.987      
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0 0.968      
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     3.0 1.002      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 13:52
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:21:10 29:10 1.0 1.000 29:10 1.000 1.000
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0 1.000      
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     5.0 0.974      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0 1.000      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0 0.964      
Laser OCS Sparta 202740 Philip Danks     3.0 0.987      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 ABN Kingfisher 1 Jane Baker     0.0 0.990      
Laser4.7 ABN Calypso 42565 Trinity Bush     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN 165839 165839 Daniel Bowman     0.0 0.947      
Laser4.7 ABN Something 169411 Sebastian Boog     0.0 0.965      
Laser4.7 ABN Condition Zulu 171115 George Meikle     0.0 1.002      
Laser4.7 ABN Viris 174313 Iris Beebe     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN - 179414 Kate Yeomans     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN TBA 187567 Lachlan Wheatley     0.0 0.969      
Laser4.7 ABN Storm 187883 Nelson Morse     0.0 0.961      
Laser4.7 ABN - 192620 Jen Tooth     0.0 1.000      
Laser4.7 ABN Old Tom 196887 Charlie Tonks     0.0 0.987      
Laser4.7 ABN BinChicken 198128 Riley House     0.0 0.974      
Laser4.7 ABN Syncing 201521 Caleb Palmer     0.0 1.031      
Laser4.7 ABN Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     0.0 1.009      
Laser4.7 ABN - 202598 Isabella Wilson     0.0 0.944      
Laser4.7 ABN SX 205831 Isaac Schotte     0.0 1.027      
Laser4.7 ABN So Salty 206387 Hugo Ralph     0.0 0.997      
Laser4.7 ABN Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     0.0 1.022      
Laser4.7 ABN - 209536 Travis Wadley     0.0 1.013      
Laser4.7 ABN Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     0.0 1.027      
Laser4.7 ABN Limitless 212827 Kate Baisden     0.0 1.005      
Laser4.7 ABN Hypertide 216171 Ethan Harcourt     0.0 0.977      
Laser4.7 ABN Saorise TBA Rory Meehan     0.0 1.000      
Laser4.7 DNC Ferret 190361 William Cullen     27.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 13:52
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Random Traveller 194950 Ashley Stoddart 14:20:02 28:02 1.0 1.015 28:27 1.058 1.029
LaserRadial 2 FoxSea Lady 216217 Erin Cowley 14:20:58 28:58 2.0 0.986 28:34 1.024 0.999
LaserRadial 3 - 202630 Greg Adams 14:20:59 28:59 3.0 1.001 29:01 1.024 1.009
LaserRadial 4 Swift 201541 Hugh Bekkers 14:22:37 30:37 4.0 0.969 29:40 0.969 0.969
LaserRadial 5 Dhrama 202769 Steven Baum 14:23:20 31:20 5.5 0.956 29:57 0.947 0.953
LaserRadial 5 Interloper 202922 Michael Pitt 14:22:24 30:24 5.5 0.985 29:57 0.976 0.982
LaserRadial 7 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:22:07 30:07 7.0 1.005 30:16 0.985 0.998
LaserRadial 8 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:22:24 30:24 8.0 0.996 30:17 0.976 0.989
LaserRadial DNC - 20639 Hayden Barney     13.0 1.000      
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     13.0 1.000      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     13.0 0.972      
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     13.0 0.969      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     13.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     13.0 0.980      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     13.0 0.975      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     13.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     13.0 0.967      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     13.0 1.002      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     13.0 0.951      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     13.0 1.045      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     13.0 1.008      
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     13.0 0.989      
LaserRadial DNF Wings 210159 Christine Bridge     11.0 0.995      
LaserRadial OCS Quadelle 202701 Kerry Waraker     11.0 0.959      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist ABN Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     0.0 0.987      
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0 0.961      
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0 0.947      
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0 0.963      
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0 0.989      
Optimist ABN CIK 818 James Dale     0.0 0.968      
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0 0.964      
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0 0.986      
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0 0.962      
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0 1.012      
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0 1.000      
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0 1.000      
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0 0.980      
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0 1.021      
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0 1.018      
Optimist ABN Bluey 1783 Molly Schotte     0.0 1.027      
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0 0.997      
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0 1.011      
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0 1.036      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     26.0 0.970      

Raceboard Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 13:59:02 24:02 1.0 0.956 22:59 0.967 0.960
Raceboard 2 Mother Goose 2222 Scott Luxton 13:59:17 24:17 2.0 0.957 23:14 0.957 0.957
Raceboard 3 Little Wing 187 Mark Ward 13:57:03 22:03 3.0 1.090 24:02 1.054 1.078
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 14:03:36 28:36 4.0 0.963 27:32 0.812 0.963
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     7.0 0.967      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     7.0 0.974      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     7.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     7.0 0.973      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0 1.000      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0 0.964      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0 0.974      

Techno293 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 13:52:42 17:42 1.0 0.998 17:40 0.998 0.998
Techno293 2 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 13:56:37 21:37 2.0 0.992 21:27 0.817 0.992

VxOne Performance Handicap results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:30:08 35:08 1.0 1.010 35:29 1.037 1.019
VxOne 2 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 14:30:51 35:51 2.0 1.012 36:17 1.017 1.014
VxOne 3 The Beast 4 244 Michael James 14:31:10 36:10 3.0 1.004 36:19 1.008 1.005
VxOne 4 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:30:21 35:21 4.0 1.031 36:27 1.031 1.031
VxOne 5 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:32:16 37:16 5.0 1.006 37:29 0.978 0.997
VxOne 6 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:33:38 38:38 6.0 0.983 37:59 0.943 0.970
VxOne 7 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:34:29 39:29 7.0 0.974 38:27 0.923 0.961
VxOne 8 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:36:55 41:55 8.0 0.960 40:14 0.870 0.960
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     13.0 0.967      
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     13.0 0.993      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     13.0 0.964      
VxOne DNC Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     13.0 0.973      
VxOne DNF Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     11.0 0.963      
VxOne OCS McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     11.0 0.988      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 - 40 Brendan Moore 14:03:31 28:31 1.0 0.999 28:29 0.999 0.999
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     4.0 1.000      



Results by : TopYacht

Footer Image