Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 23   (23/11/2019) 

Updated:  3/05/2020  6:30:35 PM

Race 23

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 14:25:48 40:48 1.0
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     4.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge 14:17:51 32:51 1.0
29er 2 Ned 2135 James Beveridge Will Reed 14:17:58 32:58 2.0
29er 3 - 1872 Hailey Lea 14:19:25 34:25 3.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     8.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     8.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     8.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     8.0
29er OCS Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     6.0
29er RET Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     6.0

505 Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:54:20 01:01:20 1.0
Contender 2 - 2136 Ian Bowman 14:58:35 01:05:35 2.0
Contender 3 - 226 Glenn Dalton 15:00:03 01:07:03 3.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     6.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:03
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:34:21 44:21 1.0
Etchells 2 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:34:27 44:27 2.0
Etchells 3 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 14:34:45 44:45 3.0
Etchells 4 Waterloo Too 921E Noel Paterson 14:34:59 44:59 4.0
Etchells 5 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:35:46 45:46 5.0
Etchells 6 TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood 14:39:20 49:20 6.0
Etchells 7 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:40:10 50:10 7.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     12.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     12.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     12.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     12.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     12.0
Etchells OCS The Project 866 Greg Kemp     10.0
Etchells OCS TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     10.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery 14:03:25 28:25 1.0
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:20:01 40:01 1.0
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 14:21:06 41:06 2.0
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 14:21:45 41:45 3.0
Finn 4 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:22:33 42:33 4.0
Finn 5 Sputty 77 Mick Patrick 14:22:45 42:45 5.0
Finn 6 Wombat 300 David Bull 14:23:16 43:16 6.0
Finn 7 Red Herring 293F Andrew Harcourt 14:23:26 43:26 7.0
Finn 8 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:23:31 43:31 8.0
Finn 9 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:24:23 44:23 9.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     13.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     13.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     13.0
Finn DNF Mens Rea 269 Patrick Meehan     11.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley 14:26:04 01:26:04 1.0
Flying11 2 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 14:31:31 01:31:31 2.0
Flying11 3 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 14:31:37 01:31:37 3.0
Flying11 4 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 14:32:11 01:32:11 4.0
Flying11 5 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:32:53 01:32:53 5.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     8.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     8.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     8.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     8.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     8.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 14:25:26 50:26 1.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     4.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     4.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     4.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     4.0
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     4.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     4.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:03
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 14:54:35 51:35 1.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     4.0
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     4.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     4.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     4.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     4.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     4.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Syncing 201521 Caleb Palmer 14:46:57 48:57 1.0
Laser4.7 2 SX 205831 Isaac Schotte 14:47:30 49:30 2.0
Laser4.7 3 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:48:13 50:13 3.0
Laser4.7 4 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:48:39 50:39 4.0
Laser4.7 5 Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode 14:48:52 50:52 5.0
Laser4.7 6 Limitless 212827 Kate Baisden 14:50:02 52:02 6.0
Laser4.7 7 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:50:39 52:39 7.0
Laser4.7 8 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 14:50:57 52:57 8.0
Laser4.7 9 165839 165839 Daniel Bowman 14:52:30 54:30 9.0
Laser4.7 10 - 202598 Isabella Wilson 14:53:43 55:43 10.0
Laser4.7 11 Ferret 190361 William Cullen 14:57:39 59:39 11.0
Laser4.7 12 Storm 187883 Nelson Morse 14:58:25 01:00:25 12.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     15.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     15.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     15.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     15.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     15.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     15.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     15.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     15.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     15.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     15.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     15.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     15.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     15.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:03
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Bruce 209276 Oliver Clifton 14:53:49 50:49 1.0
LaserRadial 2 - 20639 Hayden Barney 14:54:13 51:13 2.0
LaserRadial 3 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:54:16 51:16 3.0
LaserRadial 4 Wings 210159 Christine Bridge 14:54:25 51:25 4.0
LaserRadial 5 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:54:45 51:45 5.0
LaserRadial 6 TBA 216209 Will Schasser 14:55:33 52:33 6.0
LaserRadial 7 Frankenstein 208540 Frances Beebe 14:55:35 52:35 7.0
LaserRadial 8 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 14:56:37 53:37 8.0
LaserRadial 9 Dhrama 202769 Steven Baum 14:57:04 54:04 9.0
LaserRadial 10 Quadelle 202701 Kerry Waraker 14:57:09 54:09 10.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     13.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     13.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     13.0
LaserRadial DNC Shipped Off 194951 Peter Lahanas     13.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     13.0
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     13.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     13.0
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     13.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     13.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     13.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     13.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     13.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     13.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     13.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Kermit 1815 Angus Wheatley 14:14:45 39:45 1.0
Optimist 2 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:14:54 39:54 2.0
Optimist 3 Paris 1764 Yael O'Hagan 14:15:33 40:33 3.0
Optimist 4 Blown away 921 Lucas Patrick 14:16:46 41:46 4.0
Optimist 5 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:17:51 42:51 5.0
Optimist 6 Splash 697 Daniel Innes 14:18:16 43:16 6.0
Optimist 7 My Maxi 918 Elysia Albery 14:18:33 43:33 7.0
Optimist 8 White Wash 856 Lewis Campbell 14:18:50 43:50 8.0
Optimist 9 CIK 818 James Dale 14:19:21 44:21 9.0
Optimist 10 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:19:42 44:42 10.0
Optimist 11 Odyssey 439 Hannah Garland 14:22:06 47:06 11.0
Optimist 12 Captain Tim Tam 162 Joshua Dale 14:24:18 49:18 12.0
Optimist 13 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:29:44 54:44 13.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     16.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     16.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     16.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     16.0
Optimist DNC Energy 968 Ayesha Albery     16.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     16.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     16.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     16.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     16.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     16.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     16.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:18:00 30:00 1.0
Raceboard 2 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:21:43 33:43 2.0
Raceboard 3 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:21:51 33:51 3.0
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 14:22:37 34:37 4.0
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 14:26:43 38:43 5.0
Raceboard 6 Erised 1155 Courtney Schoutrop 14:33:46 45:46 6.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     9.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     9.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 14:47:51 54:51 1.0
Sabre 2 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:50:36 57:36 2.0
Sabre 3 HelterSkelter 2084 Alan Wilson 14:51:39 58:39 3.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     6.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:27:21 39:21 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:34:30 39:30 1.0
VxOne 2 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 14:35:06 40:06 2.0
VxOne 3 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:35:44 40:44 3.0
VxOne 4 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:35:45 40:45 4.0
VxOne 5 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:37:48 42:48 5.0
VxOne 6 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:37:56 42:56 6.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     9.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     9.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     9.0
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     9.0
VxOne DNC Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     9.0
VxOne DNC Kerb 283 Gregory Hall     9.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     9.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     9.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image