Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 22   (16/11/2019) 

Updated:  3/05/2020  6:28:29 PM

Race 22

12'Skiff Performance Handicap results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff 1 Ghetto Sled 55 Richard Billet 14:59:04 34:04 1.0 0.992 33:48 0.992 0.992
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     4.0 0.998      

29er Performance Handicap results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0 0.992      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0 1.000      
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0 1.008      
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0 1.000      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0 1.011      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0 1.000      

505 Performance Handicap results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0 0.987      
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0 0.989      
Contender DNF Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     2.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells ABN Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen     0.0 0.987      
Etchells ABN TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     0.0 0.991      
Etchells ABN The Project 866 Greg Kemp     0.0 0.970      
Etchells ABN Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     0.0 0.969      
Etchells ABN Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     0.0 0.986      
Etchells ABN The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     0.0 0.977      
Etchells ABN Rogue 1130 Mitch Miller     0.0 0.999      
Etchells ABN Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     0.0 0.996      
Etchells ABN Trekka 1275 Craig Coulsen     0.0 0.974      
Etchells ABN The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     0.0 1.003      
Etchells ABN TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     0.0 1.010      
Etchells ABN Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     0.0 0.993      
Etchells ABN Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     0.0 0.949      
Etchells ABN Waterloo Too 921E Noel Paterson     0.0 0.991      

F18 Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 ABN Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     0.0 1.000      
F18 ABN Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     0.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:06:04 30:04 1.0 1.024 30:47 1.063 1.037
Finn 2 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 15:09:20 33:20 2.0 0.955 31:50 0.959 0.956
Finn 3 Spandangles 45 Kerry Spencer 15:09:15 33:15 3.0 0.961 31:57 0.961 0.961
Finn 4 Pickle Rick 282 James Chilman 15:08:03 32:03 4.0 1.019 32:40 0.997 1.012
Finn 5 Wombat 300 David Bull 15:08:57 32:57 5.0 0.992 32:41 0.970 0.985
Finn 6 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:09:51 33:51 6.0 0.966 32:42 0.944 0.959
Finn 7 Funky 17 Tony Baisden 15:14:33 38:33 7.0 0.999 38:31 0.829 0.999
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     10.0 0.957      
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     10.0 0.979      
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     10.0 0.988      
Finn DNC Lonya 93 Tristan Perez     10.0 0.978      
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     10.0 0.972      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     10.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0 0.978      
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0 1.000      
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0 0.965      
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     0.0 1.000      
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0 1.020      
Flying11 ABN Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0 0.993      
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0 1.026      
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0 0.975      
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0 0.990      
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0 1.001      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 ABN Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     0.0 0.987      
Hobie16 ABN No Limits 111590 Bruce Tardrew     0.0 1.005      
Hobie16 ABN Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     0.0 1.000      
Hobie16 ABN - 114611 Andrew Keag     0.0 1.006      
Hobie16 ABN Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     0.0 0.968      
Hobie16 ABN Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     0.0 1.002      
Hobie16 ABN Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     0.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0 1.000      

Laser Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     3.0 1.000      
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     3.0 1.000      
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     3.0 0.974      
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     3.0 0.987      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     3.0 1.000      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     3.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     3.0 0.964      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     5.0 0.990      
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     5.0 1.000      
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     5.0 0.994      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     5.0 0.987      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     5.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     5.0 0.987      
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     5.0 0.969      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     5.0 0.974      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     5.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     5.0 0.987      
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     5.0 0.974      
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     5.0 1.012      
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     5.0 1.009      
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     5.0 0.970      
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     5.0 1.032      
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     5.0 1.010      
Laser4.7 DNC Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     5.0 1.014      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     5.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     5.0 1.013      
Laser4.7 DNC Limitless 212827 Kate Baisden     5.0 1.001      
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     5.0 0.985      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     5.0 1.000      
Laser4.7 DNF 165839 165839 Daniel Bowman     3.0 0.958      
Laser4.7 DNF Something 169411 Sebastian Boog     3.0 0.965      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 15:20:04 37:04 1.0 0.962 35:40 0.983 0.969
LaserRadial 2 Swift 201541 Hugh Bekkers 15:20:36 37:36 2.5 0.969 36:26 0.969 0.969
LaserRadial 2 Dhrama 202769 Steven Baum 15:21:04 38:04 2.5 0.957 36:26 0.957 0.957
LaserRadial 4 Serenity Noww 212899 Max Williams 15:19:24 36:24 4.0 1.006 36:37 1.001 1.004
LaserRadial 5 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 15:22:33 39:33 5.0 0.964 38:08 0.921 0.951
LaserRadial 6 Triple X 198095 Graham Cullen 15:23:54 40:54 6.0 0.980 40:05 0.891 0.980
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     9.0 1.000      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     9.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     9.0 1.015      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     9.0 1.000      
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     9.0 1.001      
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     9.0 0.969      
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     9.0 0.983      
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     9.0 0.985      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     9.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     9.0 0.974      
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     9.0 0.997      
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     9.0 1.002      
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     9.0 0.989      
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     9.0 1.045      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     9.0 1.008      
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     9.0 1.010      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     9.0 0.986      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 ABN Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     0.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy 1 Bella 785 Anthony Galante 15:11:02 28:02 1.0 1.000 28:02 1.000 1.000
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     4.0 1.000      
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     4.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     4.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist ABN Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     0.0 0.987      
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0 0.961      
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0 0.960      
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0 0.976      
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0 0.989      
Optimist ABN CIK 818 James Dale     0.0 0.976      
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN White Wash 856 Lewis Campbell     0.0 0.969      
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0 0.961      
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0 0.991      
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0 1.000      
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0 0.962      
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0 1.012      
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0 1.000      
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0 1.000      
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0 1.000      
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0 0.980      
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0 1.013      
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0 1.018      
Optimist ABN Bluey 1783 Molly Schotte     0.0 1.027      
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0 1.003      
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0 1.009      
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0 1.022      

Raceboard Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:57:46 26:46 1.0 1.100 29:27 1.198 1.115
Raceboard 2 Phantom 18 Cameron Whitford 15:03:43 32:43 2.0 0.980 32:04 0.980 0.980
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:05:32 34:32 3.0 0.967 33:24 0.929 0.954
Raceboard 4 Mother Goose 2222 Scott Luxton 15:06:42 35:42 4.0 0.970 34:38 0.898 0.957
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 15:07:16 36:16 5.0 0.974 35:19 0.884 0.974
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0 0.967      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0 1.033      
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     9.0 0.970      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     9.0 0.973      
Raceboard DNF Erised 1155 Courtney Schoutrop     7.0 1.000      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0 1.000      

Sabre Performance Handicap results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     4.0 1.000      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0 1.000      
Sabre RET Amazing Grace 1885 Keith Wilson     2.0 0.987      

Techno293 Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 15:05:50 34:50 1.0 0.992 34:33 0.992 0.992
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0 0.998      

VxOne Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne ABN Sticky Fingers 136 Charter N.A.     0.0 0.960      
VxOne ABN McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     0.0 0.967      
VxOne ABN Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     0.0 0.995      
VxOne ABN Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     0.0 1.012      
VxOne ABN The Beast 4 244 Michael James     0.0 1.004      
VxOne ABN Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     0.0 0.983      
VxOne ABN Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     0.0 1.021      
VxOne ABN Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     0.0 1.046      
VxOne ABN Kerb 283 Gregory Hall     0.0 0.993      
VxOne ABN Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     0.0 0.963      
VxOne ABN Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     0.0 0.964      
VxOne ABN Double Black 301 John Somerville John Holmes     0.0 0.981      
VxOne ABN McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     0.0 0.987      
VxOne ABN Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     0.0 0.963      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0 0.999      
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0 1.000      



Results by : TopYacht

Footer Image