Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 22   (16/11/2019) 

Updated:  3/05/2020  6:28:26 PM

Race 22

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Ghetto Sled 55 Richard Billet 14:59:04 34:04 1.0
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     4.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0

505 Class (Scratch) results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 DNC - 8682 Richard Hyde     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0
Contender DNF Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     2.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells ABN Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen     0.0
Etchells ABN TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     0.0
Etchells ABN The Project 866 Greg Kemp     0.0
Etchells ABN Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     0.0
Etchells ABN Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     0.0
Etchells ABN The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     0.0
Etchells ABN Rogue 1130 Mitch Miller     0.0
Etchells ABN Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     0.0
Etchells ABN Trekka 1275 Craig Coulsen     0.0
Etchells ABN The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     0.0
Etchells ABN TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     0.0
Etchells ABN Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     0.0
Etchells ABN Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     0.0
Etchells ABN Waterloo Too 921E Noel Paterson     0.0

F18 Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 ABN Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     0.0
F18 ABN Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     0.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:06:04 30:04 1.0
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 15:08:03 32:03 2.0
Finn 3 Wombat 300 David Bull 15:08:57 32:57 3.0
Finn 4 Spandangles 45 Kerry Spencer 15:09:15 33:15 4.0
Finn 5 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 15:09:20 33:20 5.0
Finn 6 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:09:51 33:51 6.0
Finn 7 Funky 17 Tony Baisden 15:14:33 38:33 7.0
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     10.0
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     10.0
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     10.0
Finn DNC Lonya 93 Tristan Perez     10.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     10.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     10.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 ABN Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     0.0
Flying11 ABN Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     0.0
Flying11 ABN Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     0.0
Flying11 ABN Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     0.0
Flying11 ABN Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     0.0
Flying11 ABN Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     0.0
Flying11 ABN Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     0.0
Flying11 ABN Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     0.0
Flying11 ABN Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     0.0
Flying11 ABN Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     0.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 ABN Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     0.0
Hobie16 ABN No Limits 111590 Bruce Tardrew     0.0
Hobie16 ABN Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     0.0
Hobie16 ABN - 114611 Andrew Keag     0.0
Hobie16 ABN Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     0.0
Hobie16 ABN Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     0.0
Hobie16 ABN Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     0.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 14:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     3.0
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     3.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     3.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     3.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     3.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     3.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     5.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     5.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     5.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     5.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     5.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     5.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     5.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     5.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     5.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     5.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     5.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     5.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     5.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     5.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     5.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     5.0
Laser4.7 DNC Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     5.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     5.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     5.0
Laser4.7 DNC Limitless 212827 Kate Baisden     5.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     5.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     5.0
Laser4.7 DNF 165839 165839 Daniel Bowman     3.0
Laser4.7 DNF Something 169411 Sebastian Boog     3.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Serenity Noww 212899 Max Williams 15:19:24 36:24 1.0
LaserRadial 2 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 15:20:04 37:04 2.0
LaserRadial 3 Swift 201541 Hugh Bekkers 15:20:36 37:36 3.0
LaserRadial 4 Dhrama 202769 Steven Baum 15:21:04 38:04 4.0
LaserRadial 5 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 15:22:33 39:33 5.0
LaserRadial 6 Triple X 198095 Graham Cullen 15:23:54 40:54 6.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     9.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     9.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     9.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     9.0
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     9.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     9.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     9.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     9.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     9.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     9.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     9.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     9.0
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     9.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     9.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     9.0
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     9.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     9.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 14:25
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 ABN Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     0.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy 1 Bella 785 Anthony Galante 15:11:02 28:02 1.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     4.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     4.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     4.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist ABN Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     0.0
Optimist ABN Speck 266 Kristin Rohrsheim     0.0
Optimist ABN Slave one 329 Zane Bush     0.0
Optimist ABN Odyssey 439 Hannah Garland     0.0
Optimist ABN Splash 697 Daniel Innes     0.0
Optimist ABN Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     0.0
Optimist ABN CIK 818 James Dale     0.0
Optimist ABN Yoda 836 Alison Rohrsheim     0.0
Optimist ABN White Wash 856 Lewis Campbell     0.0
Optimist ABN My Maxi 918 Elysia Albery     0.0
Optimist ABN Blown away 921 Lucas Patrick     0.0
Optimist ABN Chinook 958 Eve Rohrsheim     0.0
Optimist ABN Energy 968 Ayesha Albery     0.0
Optimist ABN Scarecrow 1305 Mitch Luxton     0.0
Optimist ABN Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     0.0
Optimist ABN Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     0.0
Optimist ABN Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     0.0
Optimist ABN Wild donkey 1603 Zachary Patrick     0.0
Optimist ABN Paris 1764 Yael O'Hagan     0.0
Optimist ABN TacTub 1773 Jack Saul     0.0
Optimist ABN Bluey 1783 Molly Schotte     0.0
Optimist ABN Wings of Fire 1797 Chase Taylor     0.0
Optimist ABN Fear the Fast 1798 Zane Taylor     0.0
Optimist ABN Kermit 1815 Angus Wheatley     0.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:57:46 26:46 1.0
Raceboard 2 Phantom 18 Cameron Whitford 15:03:43 32:43 2.0
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:05:32 34:32 3.0
Raceboard 4 Mother Goose 2222 Scott Luxton 15:06:42 35:42 4.0
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 15:07:16 36:16 5.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     9.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     9.0
Raceboard DNF Erised 1155 Courtney Schoutrop     7.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 14:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     4.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0
Sabre RET Amazing Grace 1885 Keith Wilson     2.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 15:05:50 34:50 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne ABN Sticky Fingers 136 Charter N.A.     0.0
VxOne ABN McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     0.0
VxOne ABN Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     0.0
VxOne ABN Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     0.0
VxOne ABN The Beast 4 244 Michael James     0.0
VxOne ABN Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     0.0
VxOne ABN Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     0.0
VxOne ABN Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     0.0
VxOne ABN Kerb 283 Gregory Hall     0.0
VxOne ABN Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     0.0
VxOne ABN Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     0.0
VxOne ABN Double Black 301 John Somerville John Holmes     0.0
VxOne ABN McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     0.0
VxOne ABN Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     0.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 14:31
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image