Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 21   (16/11/2019) 

Updated:  3/05/2020  6:25:49 PM

Race 21

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Ghetto Sled 55 Richard Billet 14:14:06 24:06 1.0
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     4.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0

505 Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 1 - 8682 Richard Hyde 14:55:45 01:05:45 1.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:34:52 54:52 1.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0
Contender DNC - 2179 Roger Grimes     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:34:27 49:27 1.0
Etchells 2 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:34:37 49:37 2.0
Etchells 3 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:34:51 49:51 3.0
Etchells 4 Waterloo Too 921E Noel Paterson 14:34:52 49:52 4.0
Etchells 5 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:37:02 52:02 5.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     8.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     8.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     8.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     8.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     8.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     8.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     8.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     8.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     8.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Eli Henebery     3.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:20:24 40:24 1.0
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 14:20:33 40:33 2.0
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 14:21:49 41:49 3.0
Finn 4 Wombat 300 David Bull 14:21:56 41:56 4.0
Finn 5 Spandangles 45 Kerry Spencer 14:22:41 42:41 5.0
Finn 6 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:24:11 44:11 6.0
Finn 7 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:24:23 44:23 7.0
Finn 8 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:24:24 44:24 8.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     11.0
Finn DNC Hawaii Five-O 50 Jason Passey     11.0
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     11.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     11.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     11.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 14:22:45 47:45 1.0
Flying11 2 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 14:23:05 48:05 2.0
Flying11 3 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:23:15 48:15 3.0
Flying11 4 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 14:36:33 01:01:33 4.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     7.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     7.0
Flying11 DNC Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     7.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     7.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     7.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     7.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     4.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     4.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     4.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     4.0
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     4.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     4.0
Hobie16 DNS Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     2.0

Impulse Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse DNC - 682 Andrew Triggell     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     3.0
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     3.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     3.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     3.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     3.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     3.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 165839 165839 Daniel Bowman 14:23:48 32:48 1.0
Laser4.7 2 Something 169411 Sebastian Boog 14:23:51 32:51 2.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     5.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     5.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     5.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     5.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     5.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     5.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     5.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     5.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     5.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     5.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     5.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     5.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     5.0
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     5.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     5.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     5.0
Laser4.7 DNC Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     5.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     5.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     5.0
Laser4.7 DNC Limitless 212827 Kate Baisden     5.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     5.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     5.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:19:11 28:11 1.0
LaserRadial 2 Dhrama 202769 Steven Baum 14:20:44 29:44 2.0
LaserRadial 3 Triple X 198095 Graham Cullen 14:21:06 30:06 3.0
LaserRadial 4 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 14:21:18 30:18 4.0
LaserRadial 5 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 14:22:18 31:18 5.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     8.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     8.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     8.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     8.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     8.0
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     8.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     8.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     8.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     8.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     8.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     8.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     8.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     8.0
LaserRadial DNC Wings 210159 Christine Bridge     8.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     8.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     8.0
LaserRadial DNC TBA 216209 Will Schasser     8.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     8.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler DNC - 9071 Shane Triggell     3.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy 1 Bella 785 Anthony Galante 14:24:27 44:27 1.0
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     4.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     4.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     4.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     4.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     4.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:41
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 14:30:29 49:29 1.0
Optimist 2 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:30:36 49:36 2.0
Optimist 3 TacTub 1773 Jack Saul 14:30:46 49:46 3.0
Optimist 4 Blown away 921 Lucas Patrick 14:30:56 49:56 4.0
Optimist 5 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:31:06 50:06 5.0
Optimist 6 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:31:16 50:16 6.0
Optimist 7 Splash 697 Daniel Innes 14:31:26 50:26 7.0
Optimist 8 White Wash 856 Lewis Campbell 14:31:36 50:36 8.0
Optimist 9 Odyssey 439 Hannah Garland 14:31:46 50:46 9.0
Optimist 10 CIK 818 James Dale 14:31:56 50:56 10.0
Optimist 11 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:32:06 51:06 11.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     14.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     14.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     14.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     14.0
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     14.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     14.0
Optimist DNC Energy 968 Ayesha Albery     14.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     14.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     14.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     14.0
Optimist DNC Paris 1764 Yael O'Hagan     14.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     14.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     14.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:03:55 28:55 1.0
Raceboard 2 Phantom 18 Cameron Whitford 14:08:50 33:50 2.0
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:09:11 34:11 3.0
Raceboard 4 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:10:41 35:41 4.0
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 14:14:14 39:14 5.0
Raceboard 6 Erised 1155 Courtney Schoutrop 14:15:11 40:11 6.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     9.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     9.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:23:23 32:23 1.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     4.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:11:24 36:24 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:31:21 41:21 1.0
VxOne 2 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:32:31 42:31 2.0
VxOne 3 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 14:33:06 43:06 3.0
VxOne 4 Kerb 283 Gregory Hall 14:33:41 43:41 4.0
VxOne 5 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:34:07 44:07 5.0
VxOne 6 Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr 14:34:20 44:20 6.0
VxOne 7 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:34:48 44:48 7.0
VxOne 8 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 14:35:07 45:07 8.0
VxOne 9 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:35:08 45:08 9.0
VxOne 10 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:35:39 45:39 10.0
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     13.0
VxOne DNC The Beast 4 244 Michael James     13.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     13.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     13.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image