Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 20   (9/11/2019) 

Updated:  14/02/2020  9:39:22 AM

Race 20 (Squadron Championship Race 4)

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 15:31:58 36:58 1.0
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     4.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 15:31:00 36:00 1.0
29er 2 Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne 15:35:20 40:20 2.0
29er 3 Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby 15:39:54 44:54 4.0
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     7.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     7.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     7.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     7.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     7.0

505 Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
505 1 - 8682 Richard Hyde 15:26:02 31:02 1.0

Contender Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 15:14:32 30:32 1.0
Contender 2 - 2179 Roger Grimes 15:15:36 31:36 2.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     5.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:56
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 15:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 15:50:06 50:06 1.0
Etchells 2 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:51:50 51:50 2.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     5.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     5.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     5.0
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     5.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     5.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     5.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     5.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     5.0
Etchells DPI Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     5.0
Etchells DPI The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     2.7
Etchells DPI TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     5.4
Etchells DPI Waterloo Too 921E Noel Paterson     5.8

F18 Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda 15:19:59 35:59 1.0
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 15:28:48 39:48 1.0
Finn 2 Pickle Rick 282 James Chilman 15:29:05 40:05 2.0
Finn 3 Wombat 300 David Bull 15:29:51 40:51 3.0
Finn 4 Lonya 93 Tristan Perez 15:30:39 41:39 4.0
Finn 5 Mens Rea 269 Patrick Meehan 15:30:56 41:56 5.0
Finn 6 Sputty 77 Mick Patrick 15:31:09 42:09 6.0
Finn 7 Red Herring 293F Andrew Harcourt 15:31:15 42:15 7.0
Finn 8 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 15:31:46 42:46 8.0
Finn 9 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 15:31:50 42:50 9.0
Finn 10 Mistress 16 Steven Hemsworth 15:31:57 42:57 10.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     13.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     13.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     13.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 15:09
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley 15:51:38 42:38 1.0
Flying11 2 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 15:52:55 43:55 2.0
Flying11 3 Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock 15:53:10 44:10 3.0
Flying11 4 Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley 15:53:52 44:52 4.0
Flying11 5 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 15:55:15 46:15 5.0
Flying11 6 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:55:16 46:16 6.0
Flying11 7 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 16:04:50 55:50 7.0
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     10.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     10.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     10.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 15:28:29 44:29 1.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     4.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     4.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     4.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     4.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     4.0
Hobie16 DPI Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     2.5

Impulse Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Impulse 1 - 682 Andrew Triggell 15:24:20 40:20 1.0

Laser Class (Scratch) results Start : 15:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Fundamental 197550 Rob Sykes 15:45:57 35:57 1.0
Laser 2 - 212859 Dean Foran 15:47:23 37:23 2.0
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     5.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     5.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 15:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 SX 205831 Isaac Schotte 15:50:42 40:42 1.0
Laser4.7 2 So Salty 206387 Hugo Ralph 15:51:12 41:12 2.0
Laser4.7 3 Limitless 212827 Kate Baisden 15:51:40 41:40 3.0
Laser4.7 4 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 15:51:44 41:44 4.0
Laser4.7 5 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 15:52:08 42:08 5.0
Laser4.7 6 Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode 15:52:11 42:11 6.0
Laser4.7 7 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 15:52:20 42:20 7.0
Laser4.7 8 Kingfisher 1 Jane Baker 15:52:33 42:33 8.0
Laser4.7 9 Condition Zulu 171115 George Meikle 15:53:00 43:00 9.0
Laser4.7 10 - 202598 Isabella Wilson 15:53:14 43:14 10.0
Laser4.7 11 TBA 187567 Lachlan Wheatley 15:53:40 43:40 11.0
Laser4.7 12 BinChicken 198128 Riley House 15:54:27 44:27 12.0
Laser4.7 13 Viris 174313 Iris Beebe 15:57:03 47:03 13.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     16.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     16.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     16.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     16.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     16.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     16.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     16.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     16.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     16.0
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     16.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     16.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:56
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Battleship 214428 Frazer Brew 15:28:25 32:25 1.0
LaserRadial 2 The Dell 209533 Lyndall Patterson 15:28:34 32:34 2.0
LaserRadial 3 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 15:29:23 33:23 3.0
LaserRadial 4 TBA 216209 Will Schasser 15:29:26 33:26 4.0
LaserRadial 5 Triple X 198095 Graham Cullen 15:29:45 33:45 5.0
LaserRadial 6 Wings 210159 Christine Bridge 15:29:56 33:56 6.0
LaserRadial 7 Frankenstein 208540 Frances Beebe 15:30:02 34:02 7.0
LaserRadial 8 Bruce 209276 Oliver Clifton 15:30:03 34:03 8.0
LaserRadial 9 Dhrama 202769 Steven Baum 15:30:15 34:15 9.0
LaserRadial 10 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 15:30:33 34:33 10.0
LaserRadial 11 Be Quicker 123141 Benjamin Quick 15:32:49 36:49 11.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     14.0
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     14.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     14.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     14.0
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     14.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     14.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     14.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     14.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     14.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     14.0
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     14.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     14.0

MothFoiler Class (Scratch) results Start : 14:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
MothFoiler 1 - 9071 Shane Triggell 15:26:04 31:04 1.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 15:15
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Paris 1764 Yael O'Hagan 15:52:54 37:54 1.0
Optimist 2 Kermit 1815 Angus Wheatley 15:53:09 38:09 2.0
Optimist 3 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 15:53:11 38:11 3.0
Optimist 4 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 15:53:12 38:12 4.0
Optimist 5 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 15:53:40 38:40 5.0
Optimist 6 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 15:54:00 39:00 6.0
Optimist 7 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 15:54:25 39:25 7.0
Optimist 8 Blown away 921 Lucas Patrick 15:54:34 39:34 8.0
Optimist 9 CIK 818 James Dale 15:55:00 40:00 9.0
Optimist 10 My Maxi 918 Elysia Albery 15:56:55 41:55 10.0
Optimist 11 White Wash 856 Lewis Campbell 15:56:57 41:57 11.0
Optimist 12 Odyssey 439 Hannah Garland 15:57:12 42:12 12.0
Optimist 13 Splash 697 Daniel Innes 15:57:42 42:42 13.0
Optimist 14 Energy 968 Ayesha Albery 15:57:50 42:50 14.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     17.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     17.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     17.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     17.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     17.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     17.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     17.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     17.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     17.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     17.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 14:33
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 15:01:20 28:20 1.0
Raceboard 2 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 15:03:36 30:36 2.0
Raceboard 3 Phantom 18 Cameron Whitford 15:04:24 31:24 3.0
Raceboard 4 - AUS038 Lauren Whitford 15:04:41 31:41 4.0
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 15:05:37 32:37 5.0
Raceboard 6 - NZL1 Harry Walker 15:05:46 32:46 6.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     9.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 15:10
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 15:45:38 35:38 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 14:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 15:26:56 42:56 1.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     4.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 14:33
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 15:05
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:48:21 43:21 1.0
VxOne 2 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 15:49:07 44:07 2.0
VxOne 3 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:49:18 44:18 3.0
VxOne 4 The Beast 4 244 Michael James 15:51:27 46:27 4.0
VxOne 5 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 15:52:07 47:07 5.0
VxOne 6 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:52:13 47:13 6.0
VxOne 7 Kerb 283 Gregory Hall 15:52:51 47:51 7.0
VxOne 8 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 15:53:36 48:36 8.0
VxOne 9 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 15:54:07 49:07 9.0
VxOne 10 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 15:54:08 49:08 10.0
VxOne 11 Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr 15:55:15 50:15 11.0
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     14.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     14.0
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     14.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 14:33
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image