Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 19   (9/11/2019) 

Updated:  14/02/2020  9:38:46 AM

Race 19 (Squadron Championship Race 3)

12'Skiff Performance Handicap results Start : 13:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff 1 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 14:31:32 42:32 1.0 0.998 42:27 0.998 0.998
12'Skiff DNC Ghetto Sled 55 Richard Billet     4.0 0.992      

29er Performance Handicap results Start : 13:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er 1 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 14:30:39 41:39 2.0 1.007 41:56 0.972 0.995
29er 2 Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby 14:41:02 52:02 3.0 1.000 52:02 0.778 1.000
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     6.0 0.992      
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     6.0 1.000      
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     6.0 0.979      
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     6.0 1.000      
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     6.0 1.011      
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     6.0 1.000      

505 Performance Handicap results Start : 13:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
505 1 - 8682 Richard Hyde 14:28:08 39:08 1.0 1.000 39:08 1.000 1.000

Contender Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:19:21 39:21 1.0 1.000 39:21 1.000 1.000
Contender 2 - 2179 Roger Grimes 14:19:26 39:26 2.0 1.000 39:26 0.998 0.999
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     5.0 0.987      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 13:54
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells 1 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:41:06 47:06 1.0 0.989 46:35 0.989 0.989
Etchells 2 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:47:38 53:38 2.0 0.950 50:57 0.869 0.950
Etchells 3 TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood 14:49:13 55:13 3.0 0.991 54:43 0.844 0.991
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     6.0 0.970      
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     6.0 0.969      
Etchells DNC Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     6.0 0.981      
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     6.0 0.977      
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     6.0 0.999      
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     6.0 0.996      
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     6.0 0.974      
Etchells DNC The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     6.0 1.009      
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     6.0 1.010      
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     6.0 0.993      
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     6.0 0.993      

F18 Performance Handicap results Start : 13:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda 14:20:13 41:13 1.0 1.000 41:13 1.000 1.000
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 13:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn 1 Lonya 93 Tristan Perez 14:29:27 45:27 1.0 0.954 43:22 0.998 0.967
Finn 2 Sputty 77 Mick Patrick 14:29:20 45:20 2.0 0.992 44:58 1.001 0.995
Finn 3 Red Herring 293F Andrew Harcourt 14:30:27 46:27 3.0 0.970 45:03 0.977 0.972
Finn 4 Pickle Rick 282 James Chilman 14:28:42 44:42 4.0 1.015 45:22 1.015 1.015
Finn 5 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:30:29 46:29 5.0 0.977 45:25 0.976 0.977
Finn 6 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:30:25 46:25 6.0 0.993 46:06 0.977 0.988
Finn 7 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:29:06 45:06 7.0 1.029 46:24 1.006 1.021
Finn 8 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:31:18 47:18 8.0 0.989 46:47 0.959 0.979
Finn 9 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:31:58 47:58 9.0 0.982 47:06 0.946 0.970
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     13.0 0.999      
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     13.0 0.957      
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     13.0 1.003      
Finn OCS Wombat 300 David Bull     11.0 0.990      

Flying11 Performance Handicap results Start : 13:34
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 1 Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley 14:38:28 01:04:28 1.0 0.979 01:03:07 1.021 0.992
Flying11 2 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 14:40:09 01:06:09 2.0 0.982 01:04:58 0.995 0.986
Flying11 3 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 14:42:03 01:08:03 3.0 0.967 01:05:48 0.967 0.967
Flying11 4 Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock 14:40:33 01:06:33 4.0 1.007 01:07:01 0.989 1.001
Flying11 5 Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley 14:39:33 01:05:33 5.0 1.029 01:07:27 1.004 1.021
Flying11 6 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 14:54:54 01:20:54 6.0 1.000 01:20:54 0.813 1.000
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     9.0 0.984      
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     9.0 1.000      
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     9.0 1.020      
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     9.0 0.985      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 13:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 1 Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 14:37:27 58:27 1.0 0.987 57:41 0.987 0.987
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     4.0 1.005      
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     4.0 1.000      
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     4.0 1.006      
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     4.0 0.968      
Hobie16 DNC Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     4.0 1.002      
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     4.0 0.973      

Impulse Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Impulse 1 - 682 Andrew Triggell 14:27:42 47:42 1.0 1.000 47:42 1.000 1.000

Laser Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:25:14 40:14 1.0 0.974 39:11 0.974 0.974
Laser 2 - 212859 Dean Foran 14:25:29 40:29 2.0 0.982 39:45 0.968 0.977
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     5.0 1.000      
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0 1.000      
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     5.0 0.987      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0 1.000      
Laser DNC Sail 27 211543 Dan Self     5.0 1.000      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:32:14 47:14 1.0 0.991 46:48 1.037 1.004
Laser4.7 2 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 14:34:42 49:42 2.0 0.977 48:33 0.986 0.980
Laser4.7 3 SX 205831 Isaac Schotte 14:32:17 47:17 3.0 1.029 48:39 1.036 1.031
Laser4.7 4 165839 165839 Daniel Bowman 14:35:57 50:57 4.0 0.957 48:46 0.961 0.958
Laser4.7 5 - 202598 Isabella Wilson 14:35:36 50:36 5.0 0.968 48:59 0.968 0.968
Laser4.7 6 TBA 187567 Lachlan Wheatley 14:35:39 50:39 6.0 0.973 49:17 0.967 0.971
Laser4.7 7 BinChicken 198128 Riley House 14:35:11 50:11 7.0 0.992 49:47 0.976 0.987
Laser4.7 8 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:33:30 48:30 8.0 1.028 49:52 1.010 1.022
Laser4.7 9 Limitless 212827 Kate Baisden 14:35:10 50:10 9.0 1.008 50:34 0.976 0.997
Laser4.7 10 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 14:34:38 49:38 10.0 1.020 50:38 0.987 1.009
Laser4.7 11 Viris 174313 Iris Beebe 14:36:33 51:33 11.0 1.000 51:33 0.950 0.987
Laser4.7 12 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:36:01 51:01 12.0 1.016 51:50 0.960 1.002
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     15.0 0.991      
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     15.0 1.000      
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     15.0 0.970      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     15.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     15.0 0.987      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     15.0 0.974      
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     15.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     15.0 0.987      
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     15.0 1.012      
Laser4.7 DNC - 209536 Travis Wadley     15.0 1.013      
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     15.0 1.020      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     15.0 1.000      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Triple X 198095 Graham Cullen 14:30:08 40:08 1.0 0.985 39:32 1.008 0.993
LaserRadial 2 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:30:32 40:32 2.0 0.984 39:53 0.998 0.989
LaserRadial 3 Bruce 209276 Oliver Clifton 14:30:09 40:09 3.0 1.000 40:09 1.008 1.003
LaserRadial 4 TBA 216209 Will Schasser 14:29:49 39:49 4.0 1.012 40:18 1.016 1.013
LaserRadial 5 Wings 210159 Christine Bridge 14:30:52 40:52 5.0 0.990 40:28 0.990 0.990
LaserRadial 6 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 14:32:00 42:00 6.0 0.978 41:05 0.963 0.973
LaserRadial 7 Dhrama 202769 Steven Baum 14:34:02 44:02 7.0 0.959 42:14 0.919 0.946
LaserRadial 8 Be Quicker 123141 Benjamin Quick 14:34:05 44:05 8.0 1.000 44:05 0.918 1.000
LaserRadial 9 Frankenstein 208540 Frances Beebe 14:37:50 47:50 9.0 0.968 46:18 0.846 0.968
LaserRadial 10 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 14:37:56 47:56 10.0 0.978 46:53 0.844 0.978
LaserRadial 11 Battleship 214428 Frazer Brew 14:37:01 47:01 11.0 1.051 49:25 0.861 1.051
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     14.0 0.972      
LaserRadial DNC Random Traveller 194950 Ashley Stoddart     14.0 1.015      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     14.0 1.000      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     14.0 0.969      
LaserRadial DNC - 202630 Greg Adams     14.0 1.001      
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     14.0 0.969      
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     14.0 0.985      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     14.0 1.000      
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     14.0 0.977      
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     14.0 1.004      
LaserRadial DNC VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate     14.0 1.008      
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     14.0 0.986      

MothFoiler Performance Handicap results Start : 13:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
MothFoiler 1 - 9071 Shane Triggell 14:31:26 42:26 1.0 1.000 42:26 1.000 1.000

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 13:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0 1.000      

OkDinghy Performance Handicap results Start : 13:39
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0 1.000      
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Bella 785 Anthony Galante     3.0 1.000      
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0 1.001      

Optimist Performance Handicap results Start : 13:00
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 White Wash 856 Lewis Campbell 14:43:35 01:43:35 1.0 0.964 01:39:51 0.996 0.975
Optimist 2 CIK 818 James Dale 14:45:00 01:45:00 2.0 0.973 01:42:10 0.983 0.976
Optimist 3 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:42:45 01:42:45 3.0 0.999 01:42:39 1.004 1.001
Optimist 4 Paris 1764 Yael O'Hagan 14:42:30 01:42:30 4.0 1.004 01:42:55 1.007 1.005
Optimist 5 Energy 968 Ayesha Albery 14:45:51 01:45:51 5.0 0.975 01:43:12 0.975 0.975
Optimist 6 Blown away 921 Lucas Patrick 14:44:54 01:44:54 6.0 0.994 01:44:16 0.984 0.991
Optimist 7 My Maxi 918 Elysia Albery 14:46:40 01:46:40 7.0 0.978 01:44:19 0.967 0.974
Optimist 8 Splash 697 Daniel Innes 14:45:43 01:45:43 8.0 0.988 01:44:27 0.976 0.984
Optimist 9 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:43:25 01:43:25 9.0 1.013 01:44:46 0.998 1.008
Optimist 10 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:46:13 01:46:13 10.0 0.987 01:44:50 0.972 0.982
Optimist 11 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 14:42:33 01:42:33 11.0 1.027 01:45:19 1.006 1.020
Optimist 12 Kermit 1815 Angus Wheatley 14:42:32 01:42:32 12.0 1.030 01:45:37 1.007 1.022
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     15.0 0.987      
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     15.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     15.0 0.961      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     15.0 0.964      
Optimist DNC Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     15.0 0.983      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     15.0 1.000      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     15.0 1.000      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     15.0 1.000      
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     15.0 1.000      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     15.0 1.000      
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     15.0 1.027      
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     15.0 1.027      

Raceboard Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 - AUS038 Lauren Whitford 14:15:18 40:18 1.0 0.968 39:01 0.975 0.970
Raceboard 2 Little Wing 187 Mark Ward 14:11:04 36:04 2.0 1.084 39:06 1.090 1.086
Raceboard 3 Phantom 18 Cameron Whitford 14:15:04 40:04 3.0 0.981 39:18 0.981 0.981
Raceboard 4 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:16:18 41:18 4.0 0.955 39:26 0.952 0.954
Raceboard 5 - AUS037 Nick Whitford 14:17:02 42:02 5.0 1.000 42:02 0.935 0.987
Raceboard 6 - NZL1 Harry Walker 14:21:21 46:21 6.0 0.986 45:42 0.848 0.986
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     9.0 0.967      
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     9.0 0.983      
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     9.0 1.033      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 14:25:41 40:41 1.0 1.000 40:41 1.000 1.000

Sabre Performance Handicap results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre 1 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:29:28 49:28 1.0 0.987 48:49 0.987 0.987
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     4.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     4.0 1.000      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     4.0 1.000      

Techno293 Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:19:08 44:08 1.0 0.998 44:03 0.998 0.998
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     4.0 0.992      

VxOne Performance Handicap results Start : 13:59
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne 1 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:43:57 44:57 1.0 0.999 44:54 1.027 1.008
VxOne 2 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:45:27 46:27 2.0 0.978 45:26 0.994 0.983
VxOne 3 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:46:31 47:31 3.0 0.962 45:43 0.972 0.965
VxOne 4 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:47:05 48:05 4.0 0.953 45:49 0.960 0.955
VxOne 5 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 14:46:27 47:27 5.0 0.973 46:10 0.973 0.973
VxOne 6 Kerb 283 Gregory Hall 14:45:11 46:11 6.0 1.003 46:19 1.000 1.002
VxOne 7 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:46:09 47:09 7.0 0.993 46:49 0.979 0.988
VxOne 8 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 14:46:25 47:25 8.0 0.991 46:59 0.974 0.985
VxOne 9 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:44:34 45:34 9.0 1.038 47:18 1.013 1.030
VxOne 10 Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr 14:47:06 48:06 10.0 0.984 47:20 0.960 0.976
VxOne 11 The Beast 4 244 Michael James 14:46:28 47:28 11.0 1.018 48:19 0.973 1.004
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     14.0 0.995      
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     14.0 1.015      
VxOne DNC Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     14.0 0.964      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0 0.999      
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0 1.000      



Results by : TopYacht

Footer Image