Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 17   (2/11/2019) 

Updated:  14/02/2020  9:29:48 AM

Race 17

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 14:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff 1 Ghetto Sled 55 Richard Billet 14:42:24 35:24 1.0
12'Skiff 2 Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall 14:42:36 35:36 2.0

29er Class (Scratch) results Start : 14:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 14:35:00 28:00 1.0
29er 2 Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt 14:37:27 30:27 2.0
29er 3 Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne 14:42:08 35:08 3.0
29er 4 Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby 14:45:18 38:18 4.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     8.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     8.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     8.0
29er DNF Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     6.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:56
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:27:30 31:30 1.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 14:06
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 14:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:56:49 44:49 1.0
Etchells 2 Rapscallion 338 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:58:14 46:14 2.0
Etchells 3 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:58:16 46:16 3.0
Etchells 4 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 14:58:18 46:18 4.0
Etchells 5 The Project 866 Greg Kemp 14:58:24 46:24 5.0
Etchells 6 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:00:57 48:57 6.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     9.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     9.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     9.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     9.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     9.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     9.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     9.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     9.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     3.0
F18 DNC Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda     3.0

Finn Class (Scratch) results Start : 14:02
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Pickle Rick 282 James Chilman 14:38:41 36:41 1.0
Finn 2 Wombat 300 David Bull 14:39:37 37:37 2.0
Finn 3 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:39:43 37:43 3.0
Finn 4 Sputty 77 Mick Patrick 14:39:44 37:44 4.0
Finn 5 Donkey on the Edge 270 Craig Padman 14:40:27 38:27 5.0
Finn 6 Red Herring 293F Andrew Harcourt 14:41:31 39:31 6.0
Finn 7 Lonya 93 Tristan Perez 14:42:44 40:44 7.0
Finn 8 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:45:37 43:37 8.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     11.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     11.0
Finn DNC Chaddywagon 75 Phil Chadwick     11.0
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     11.0
Finn DNC Landrat 282WARLO John Warlow     11.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:55
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar 14:37:09 42:09 1.0
Flying11 2 Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock 14:38:06 43:06 2.0
Flying11 3 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 14:38:33 43:33 3.0
Flying11 4 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 14:39:08 44:08 4.0
Flying11 5 Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley 14:40:22 45:22 5.0
Flying11 6 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:45:59 50:59 6.0
Flying11 7 Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson 14:46:10 51:10 7.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     10.0
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     10.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     10.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 AVG Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates      
Hobie16 DNC Namazu 31 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     3.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     3.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     3.0
Hobie16 DNC - 114611 Andrew Keag     3.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     3.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     3.0

Laser Class (Scratch) results Start : 14:01
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Ora 206003 James Stone 14:38:48 37:48 1.0
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     4.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     4.0
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     4.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     4.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     4.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 14:01
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 SX 205831 Isaac Schotte 14:36:49 35:49 1.0
Laser4.7 2 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:36:53 35:53 2.0
Laser4.7 3 Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode 14:37:24 36:24 3.0
Laser4.7 4 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:37:27 36:27 4.0
Laser4.7 5 - 209536 Travis Wadley 14:37:35 36:35 5.0
Laser4.7 6 Syncing 201521 Caleb Palmer 14:37:47 36:47 6.0
Laser4.7 7 Limitless 212827 Kate Baisden 14:37:53 36:53 7.0
Laser4.7 8 Kingfisher 1 Jane Baker 14:38:45 37:45 8.0
Laser4.7 9 BinChicken 198128 Riley House 14:39:04 38:04 9.0
Laser4.7 10 Hypertide 216171 Ethan Harcourt 14:39:21 38:21 10.0
Laser4.7 11 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:39:43 38:43 11.0
Laser4.7 12 165839 165839 Daniel Bowman 14:40:08 39:08 12.0
Laser4.7 13 Storm 187883 Nelson Morse 14:40:43 39:43 13.0
Laser4.7 14 - 202598 Isabella Wilson 14:41:06 40:06 14.0
Laser4.7 15 Something 169411 Sebastian Boog 14:41:57 40:57 15.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     19.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     19.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     19.0
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     19.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     19.0
Laser4.7 DNC - 192620 Jen Tooth     19.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     19.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     19.0
Laser4.7 RET Old Tom 196887 Charlie Tonks     17.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 14:06
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Battleship 214428 Frazer Brew 14:38:21 32:21 1.0
LaserRadial 2 Random Traveller 194950 Ashley Stoddart 14:38:26 32:26 2.0
LaserRadial 3 VeryHungryCatepillar 215846 Annie Eastgate 14:39:46 33:46 3.0
LaserRadial 4 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:39:48 33:48 4.0
LaserRadial 5 TBA 216209 Will Schasser 14:39:59 33:59 5.0
LaserRadial 6 Interloper 202922 Michael Pitt 14:40:43 34:43 6.0
LaserRadial 7 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:41:11 35:11 7.0
LaserRadial 8 Shipped Off 194951 Peter Lahanas 14:41:15 35:15 8.0
LaserRadial 9 Wings 210159 Christine Bridge 14:41:26 35:26 9.0
LaserRadial 10 Frankenstein 208540 Frances Beebe 14:41:32 35:32 10.0
LaserRadial 11 Quadelle 202701 Kerry Waraker 14:41:39 35:39 11.0
LaserRadial 12 Dhrama 202769 Steven Baum 14:41:52 35:52 12.0
LaserRadial 13 Triple X 198095 Graham Cullen 14:43:57 37:57 13.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     19.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     19.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     19.0
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     19.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     19.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     19.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     19.0
LaserRadial OCS Swift 201541 Hugh Bekkers     17.0
LaserRadial OCS - 202630 Greg Adams     17.0
LaserRadial RET Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     17.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

OkDinghy Class (Scratch) results Start : 13:46
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
OkDinghy DNC Duke 739 Richard Kingsmill     3.0
OkDinghy DNC Shades of Grey 759 Derik Thompson     3.0
OkDinghy DNC - 772 Steve Shale     3.0
OkDinghy DNC - 782 David Vincent     3.0
OkDinghy DNC Green Magic 786 Glenn Williams     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 TacTub 1773 Jack Saul 14:27:20 39:20 1.0
Optimist 2 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 14:27:28 39:28 2.0
Optimist 3 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:27:29 39:29 3.0
Optimist 4 Paris 1764 Yael O'Hagan 14:27:51 39:51 4.0
Optimist 5 Blown away 921 Lucas Patrick 14:28:09 40:09 5.0
Optimist 6 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:28:13 40:13 6.0
Optimist 7 Splash 697 Daniel Innes 14:28:32 40:32 7.0
Optimist 8 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:28:56 40:56 8.0
Optimist 9 My Maxi 918 Elysia Albery 14:29:03 41:03 9.0
Optimist 10 Energy 968 Ayesha Albery 14:29:35 41:35 10.0
Optimist 11 Odyssey 439 Hannah Garland 14:30:29 42:29 11.0
Optimist 12 Wild donkey 1603 Zachary Patrick 14:31:35 43:35 12.0
Optimist 13 Slave one 329 Zane Bush 14:32:08 44:08 13.0
Optimist 14 White Wash 856 Lewis Campbell 14:32:17 44:17 14.0
Optimist 15 CIK 818 James Dale 14:32:23 44:23 15.0
Optimist 16 Captain Tim Tam 162 Joshua Dale 14:34:16 46:16 16.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     19.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     19.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     19.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     19.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     19.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     19.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     19.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     19.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:14:16 23:16 1.0
Raceboard 2 Phantom 18 Cameron Whitford 14:16:55 25:55 2.0
Raceboard 3 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:17:00 26:00 3.0
Raceboard 4 - AUS037 Nick Whitford 14:21:43 30:43 4.0
Raceboard 5 - AUS038 Lauren Whitford 14:25:43 34:43 5.0
Raceboard DNC Voodoo Chile 52 Russell Cooper     8.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     8.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     8.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     8.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:56
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 14:34:09 38:09 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 14:06
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:45:00 39:00 1.0
Sabre 2 SeaYa 1711 John Christie 14:49:35 43:35 2.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     5.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:17
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:54:53 37:53 1.0
VxOne 2 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 14:55:45 38:45 2.0
VxOne 3 The Beast 4 244 Michael James 14:56:24 39:24 3.0
VxOne 4 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:56:39 39:39 4.0
VxOne 5 Kerb 283 Gregory Hall 14:56:58 39:58 5.0
VxOne 6 Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr 14:57:30 40:30 6.0
VxOne 7 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:57:46 40:46 7.0
VxOne 8 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:58:03 41:03 8.0
VxOne 9 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 14:58:12 41:12 9.0
VxOne 10 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:59:06 42:06 10.0
VxOne 11 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:59:27 42:27 11.0
VxOne 12 Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund 15:00:25 43:25 12.0
VxOne DNC Double Black 301 John Somerville John Holmes     15.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     15.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:51
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image