Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 14   (19/10/2019) 

Updated:  3/05/2020  6:02:16 PM

Race 14

12'Skiff Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
12'Skiff ABN Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     0.0 1.000      

29er Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
29er ABN Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     0.0 0.995      
29er ABN Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     0.0 1.000      
29er ABN Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     0.0 0.994      
29er ABN Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     0.0 1.000      
29er ABN Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     0.0 0.979      
29er ABN Ned 2135 James Beveridge Will Reed     0.0 1.000      
29er ABN Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     0.0 1.011      
29er ABN Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     0.0 1.000      

Contender Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     3.0 0.987      
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     3.0 1.000      

DevotiD-zero Performance Handicap results Start : 16:17
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0 1.000      

Etchells Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Etchells ABN TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     0.0 0.991      
Etchells ABN The Project 866 Greg Kemp     0.0 0.978      
Etchells ABN Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     0.0 0.984      
Etchells ABN Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah     0.0 0.988      
Etchells ABN The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     0.0 0.979      
Etchells ABN Rogue 1130 Mitch Miller     0.0 0.999      
Etchells ABN Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     0.0 0.997      
Etchells ABN Trekka 1275 Craig Coulsen     0.0 0.974      
Etchells ABN The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     0.0 1.001      
Etchells ABN TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     0.0 1.012      
Etchells ABN Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     0.0 0.993      
Etchells ABN Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen     0.0 0.992      
Etchells ABN Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     0.0 0.965      
Etchells ABN Waterloo Too 921E Noel Paterson     0.0 0.987      

F18 Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
F18 ABN Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     0.0 1.000      
F18 ABN Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda     0.0 1.000      

Finn Performance Handicap results Start : 16:22
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Finn ABN Mistress 16 Steven Hemsworth     0.0 0.977      
Finn ABN Funky 17 Tony Baisden     0.0 0.999      
Finn ABN Spandangles 45 Kerry Spencer     0.0 0.957      
Finn ABN Hawaii Five-O 50 Jason Passey     0.0 0.981      
Finn ABN Chaddywagon 75 Phil Chadwick     0.0 1.015      
Finn ABN Sputty 77 Mick Patrick     0.0 0.992      
Finn ABN Lonya 93 Tristan Perez     0.0 0.990      
Finn ABN Mens Rea 269 Patrick Meehan     0.0 0.989      
Finn ABN Pickle Rick 282 James Chilman     0.0 1.005      
Finn ABN Wombat 300 David Bull     0.0 0.987      
Finn ABN Red Herring 293F Andrew Harcourt     0.0 0.961      
Finn ABN Landrat 282WARLO John Warlow     0.0 1.003      

Flying11 Performance Handicap results Start : 15:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Flying11 1 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 15:56:15 38:15 1.0 0.967 36:59 0.989 0.974
Flying11 2 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 15:55:37 37:37 2.0 0.986 37:05 1.005 0.992
Flying11 3 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 15:56:42 38:42 3.0 0.962 37:14 0.977 0.967
Flying11 4 Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar 15:55:09 37:09 4.0 1.018 37:49 1.018 1.018
Flying11 5 Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley 15:56:12 38:12 5.0 0.993 37:56 0.990 0.992
Flying11 6 Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley 15:55:10 37:10 6.0 1.035 38:28 1.017 1.029
Flying11 7 Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock 15:56:28 38:28 7.0 1.008 38:46 0.983 1.000
Flying11 8 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 15:57:12 39:12 8.0 0.994 38:58 0.965 0.984
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     11.0 1.000      
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     11.0 1.000      

Hobie16 Performance Handicap results Start : 15:18
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Hobie16 ABN Namazu 103073 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     0.0 0.987      
Hobie16 ABN No Limits 111590 Bruce Tardrew     0.0 1.005      
Hobie16 ABN Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     0.0 1.000      
Hobie16 ABN - 114299 Andrew Keag     0.0 1.000      
Hobie16 ABN Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     0.0 0.978      
Hobie16 ABN Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates     0.0 1.000      
Hobie16 ABN Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     0.0 0.973      

Laser Performance Handicap results Start : 16:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser 1 Mystic 192601 Brad Taylor 16:48:34 36:34 1.0 1.000 36:34 1.000 1.000
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     4.0 1.000      
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     4.0 0.974      
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     4.0 0.996      
Laser DNC Ora 206003 James Stone     4.0 1.000      
Laser DNC - 212859 Dean Foran     4.0 0.982      

Laser4.7 Performance Handicap results Start : 16:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Laser4.7 1 Limitless 212827 Kate Baisden 16:52:03 40:03 1.0 0.996 39:53 1.025 1.006
Laser4.7 2 Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode 16:51:56 39:56 2.0 1.001 39:58 1.028 1.010
Laser4.7 3 Kingfisher 1 Jane Baker 16:52:55 40:55 3.0 0.986 40:21 1.004 0.992
Laser4.7 4 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 16:51:57 39:57 4.0 1.015 40:33 1.028 1.019
Laser4.7 5 So Salty 206387 Hugo Ralph 16:52:35 40:35 5.0 1.012 41:04 1.012 1.012
Laser4.7 6 TBA 187567 Lachlan Wheatley 16:54:19 42:19 6.0 0.975 41:16 0.970 0.973
Laser4.7 7 Syncing 201521 Caleb Palmer 16:52:15 40:15 7.0 1.031 41:30 1.020 1.027
Laser4.7 8 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 16:52:45 40:45 8.0 1.026 41:49 1.008 1.020
Laser4.7 9 165839 165839 Daniel Bowman 16:55:33 43:33 9.0 0.967 42:07 0.943 0.959
Laser4.7 10 - 192620 Jen Tooth 16:57:34 45:34 10.0 1.000 45:34 0.901 1.000
Laser4.7 11 Something 169411 Sebastian Boog 16:58:56 46:56 11.0 0.983 46:08 0.875 0.983
Laser4.7 12 BinChicken 198128 Riley House 17:00:10 48:10 12.0 0.998 48:04 0.853 0.998
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     16.0 1.014      
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC - 179414 Kate Yeomans     16.0 0.987      
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     16.0 1.000      
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     16.0 0.987      
Laser4.7 DNC - 202598 Isabella Wilson     16.0 0.981      
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     16.0 0.974      
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     16.0 1.000      
Laser4.7 OCS SX 205831 Isaac Schotte     14.0 1.028      

LaserRadial Performance Handicap results Start : 16:17
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
LaserRadial 1 Battleship 214428 Frazer Brew 16:53:14 36:14 1.0 1.019 36:55 1.067 1.033
LaserRadial 2 Serenity Noww 212899 Max Williams 16:55:05 38:05 2.0 0.991 37:44 1.015 0.999
LaserRadial 3 FoxSea Lady 216217 Erin Cowley 16:56:05 39:05 3.0 0.984 38:28 0.989 0.986
LaserRadial 4 Wings 210159 Christine Bridge 16:55:53 38:53 4.0 0.994 38:39 0.994 0.994
LaserRadial 5 Interloper 202922 Michael Pitt 16:56:19 39:19 5.0 0.989 38:53 0.983 0.987
LaserRadial 6 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 16:57:04 40:04 6.0 0.984 39:26 0.965 0.978
LaserRadial 7 Dhrama 202769 Steven Baum 16:58:54 41:54 7.0 0.984 41:14 0.922 0.971
LaserRadial 8 Big Rig 202881 Benjamin Coleborn 16:58:48 41:48 8.0 1.004 41:58 0.925 0.991
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     14.0 1.000      
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     14.0 0.972      
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     14.0 1.000      
LaserRadial DNC Triple X 198095 Graham Cullen     14.0 0.985      
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     14.0 0.977      
LaserRadial DNC - 205953 Sally Crowley     14.0 1.000      
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     14.0 0.990      
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     14.0 0.991      
LaserRadial DNF Bruce 209276 Oliver Clifton     12.0 1.000      
LaserRadial DNF TBA 216209 Will Schasser     12.0 1.011      
LaserRadial UFD Quadelle 202701 Kerry Waraker     12.0 1.000      

Nacra5.8 Performance Handicap results Start : 16:17
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Nacra5.8 ABN Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     0.0 1.000      

Optimist Performance Handicap results Start : 15:32
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Optimist 1 Paris 1764 Yael O'Hagan 16:06:08 34:08 1.0 1.001 34:10 1.024 1.009
Optimist 2 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 16:06:23 34:23 2.0 0.994 34:11 1.017 1.002
Optimist 3 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 16:07:48 35:48 3.0 0.956 34:14 0.977 0.963
Optimist 4 Energy 968 Ayesha Albery 16:07:24 35:24 4.0 0.988 34:58 0.988 0.988
Optimist 5 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 16:07:26 35:26 5.0 0.991 35:07 0.987 0.990
Optimist 6 Kermit 1815 Angus Wheatley 16:06:06 34:06 6.0 1.033 35:14 1.025 1.030
Optimist 7 Splash 697 Daniel Innes 16:07:25 35:25 7.0 1.005 35:36 0.987 0.999
Optimist 8 My Maxi 918 Elysia Albery 16:08:54 36:54 8.0 0.987 36:25 0.948 0.974
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     11.0 0.987      
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     11.0 1.000      
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     11.0 0.974      
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     11.0 0.969      
Optimist DNC CIK 818 James Dale     11.0 0.986      
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     11.0 1.000      
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     11.0 0.987      
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     11.0 1.006      
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     11.0 1.000      
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     11.0 1.027      
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     11.0 1.000      
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     11.0 1.000      
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     11.0 1.000      
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     11.0 1.000      
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     11.0 1.026      
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     11.0 1.013      

Raceboard Performance Handicap results Start : 16:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Raceboard 1 - AUS015 Jacob Whitford 16:34:37 27:37 1.0 1.021 28:12 1.057 1.033
Raceboard 2 Little Wing 187 Mark Ward 16:33:12 26:12 2.0 1.080 28:18 1.115 1.092
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 16:37:35 30:35 3.0 0.955 29:12 0.955 0.955
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 16:38:02 31:02 4.0 0.972 30:10 0.941 0.962
Raceboard 5 El Garda 388 Max Irvin 16:40:10 33:10 5.5 0.967 32:04 0.880 0.967
Raceboard 5 Mother Goose 2222 Scott Luxton 16:39:27 32:27 5.5 0.988 32:04 0.900 0.988
Raceboard DNC Erised 1155 Courtney Schoutrop     10.0 1.000      
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     10.0 1.000      
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     10.0 0.986      
Raceboard DNS - AUS038 Lauren Whitford     8.0 0.968      

RSAero7 Performance Handicap results Start : 16:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 16:48:54 36:54 1.0 1.000 36:54 1.000 1.000

Sabre Performance Handicap results Start : 16:12
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0 0.987      
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0 1.000      
Sabre DNC Amazing Grace 1885 Keith Wilson     3.0 0.987      
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0 1.000      

Techno293 Performance Handicap results Start : 16:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
Techno293 DNC Collateral Damage 529 Jarrod Jones     3.0 0.992      
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     3.0 0.998      

VxOne Performance Handicap results Start : 16:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
VxOne ABN Sticky Fingers 136 Charter N.A.     0.0 0.984      
VxOne ABN McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     0.0 1.003      
VxOne ABN Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     0.0 0.988      
VxOne ABN Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     0.0 0.994      
VxOne ABN The Beast 4 244 Michael James     0.0 1.021      
VxOne ABN Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen     0.0 0.988      
VxOne ABN Supervax 24/7 247 Brett Whitbread     0.0 1.018      
VxOne ABN Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     0.0 1.029      
VxOne ABN Kerb 283 Gregory Hall     0.0 0.993      
VxOne ABN Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     0.0 0.989      
VxOne ABN Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     0.0 0.986      
VxOne ABN Double Black 301 John Somerville John Holmes     0.0 0.993      
VxOne ABN McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     0.0 0.988      
VxOne ABN Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     0.0 0.977      

WindFoiler Performance Handicap results Start : 16:07
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score AHC Cor'd T BCH CHC
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 16:22:27 15:27 1.0 1.000 15:27 1.000 1.000
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0 1.000      



Results by : TopYacht

Footer Image