Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 9   (5/10/2019) 

Updated:  3/05/2020  11:19:00 AM

Race 9

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:43
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:22:45 46:45 1.0
Contender DNC - 2136 Ian Bowman     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:36:04 48:04 1.0
Etchells 2 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:37:34 49:34 2.0
Etchells 3 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 14:37:49 49:49 3.0
Etchells 4 Ballista 867 Vitaly Gnyubkin 14:38:34 50:34 4.0
Etchells 5 TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood 14:44:56 56:56 5.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     8.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     8.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     8.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     8.0
Etchells DNC The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan     8.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     8.0
Etchells DNC Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     8.0
Etchells DNC Butterfly Effect 856E Tony Di Betta     8.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     8.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda 14:08:50 30:50 1.0
F18 DNC Hi Jinx 8 Steve Devlin Andrew Wilson     4.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:32:52 39:52 1.0
Finn 2 Lonya 93 Tristan Perez 14:35:20 42:20 2.0
Finn 3 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:39:02 46:02 3.0
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     9.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     9.0
Finn DNC Spandangles 45 Kerry Spencer     9.0
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     9.0
Finn DNC Pickle Rick 270 James Chilman     9.0
Finn DNC Landrat 282 John Warlow     9.0
Finn DNF Sputty 77 Mick Patrick     7.0
Finn DNF Wombat 300 David Bull     7.0
Finn DNS Red Herring 293F Andrew Harcourt     7.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     3.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     3.0
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     3.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     3.0
Flying11 DNC Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar     3.0
Flying11 DNC Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     3.0
Flying11 DNC Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     3.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     3.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     3.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     3.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 14:12:51 34:51 1.0
Hobie16 2 - 114299 Andrew Keag 14:13:32 35:32 2.0
Hobie16 3 Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner 14:14:39 36:39 3.0
Hobie16 4 Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas 14:21:38 43:38 4.0
Hobie16 DNC Namazu 103073 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     7.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     7.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     7.0

Laser Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Sparta 202740 Philip Danks 14:39:03 41:03 1.0
Laser 2 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:41:38 43:38 2.0
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     5.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     5.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     5.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     5.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Condition Zulu 171115 George Meikle 14:40:00 42:00 1.0
Laser4.7 2 - 179414 Kate Yeomans 14:43:10 45:10 2.0
Laser4.7 DNC Kingfisher 1 Jane Baker     6.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     6.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     6.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     6.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     6.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     6.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     6.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     6.0
Laser4.7 DNC Limitless 192641 Kate Baisden     6.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     6.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     6.0
Laser4.7 DNC Syncing 201521 Caleb Palmer     6.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     6.0
Laser4.7 DNC SX 205831 Isaac Schotte     6.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     6.0
Laser4.7 DNC Iolar Na Mara 209282 Orla Amos     6.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     6.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     6.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     6.0
Laser4.7 DNF - 202598 Isabella Wilson     4.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 14:36:45 38:45 1.0
LaserRadial 2 Wings 210159 Christine Bridge 14:39:18 41:18 2.0
LaserRadial 3 Dhrama 202769 Steven Baum 14:41:08 43:08 3.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     7.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     7.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     7.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     7.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     7.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     7.0
LaserRadial DNC Interloper 202922 Michael Pitt     7.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     7.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     7.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     7.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     7.0
LaserRadial DNC Serenity Noww 212899 Max Williams     7.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     7.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     7.0
LaserRadial RET Triple X 198095 Graham Cullen     5.0

Nacra5.8 Class (Scratch) results Start : 13:38
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Nacra5.8 DNC Seven 1707 Robert Wibaux Ryan Lim     3.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:34:08 41:08 1.0
Optimist 2 Odyssey 439 Hannah Garland 14:35:14 42:14 2.0
Optimist 3 Reina del mar 1565 Georgina Johnstone 14:40:00 47:00 3.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     11.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     11.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     11.0
Optimist DNC White Wash 856 Lewis Campbell     11.0
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     11.0
Optimist DNC Energy 968 Ayesha Albery     11.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     11.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     11.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     11.0
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     11.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     11.0
Optimist DNC Bluey 1783 Molly Schotte     11.0
Optimist DNC Wings of Fire 1797 Chase Taylor     11.0
Optimist DNC Fear the Fast 1798 Zane Taylor     11.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     11.0
Optimist DNF Splash 697 Daniel Innes     9.0
Optimist DNF Blown away 921 Lucas Patrick     9.0
Optimist DNS Speck 266 Kristin Rohrsheim     9.0
Optimist DNS Yoda 836 Alison Rohrsheim     9.0
Optimist DNS Chinook 958 Eve Rohrsheim     9.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:13:23 25:23 1.0
Raceboard 2 - AUS015 Jacob Whitford 14:13:43 25:43 2.0
Raceboard 3 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:16:37 28:37 3.0
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 14:17:19 29:19 4.0
Raceboard 5 Erised 1155 Courtney Schoutrop 14:32:12 44:12 5.0
Raceboard DNC El Garda 388 Max Irvin     8.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     8.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     8.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     8.0
Raceboard DNC - NZL1 Harry Walker     8.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 DNC Eric 2696 John Sampson     3.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:53
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 14:14:55 21:55 1.0
Sabre 2 Amazing Grace 1885 Keith Wilson 14:16:16 23:16 2.0
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     5.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:09:06 21:06 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:58
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 The Beast 4 244 Michael James 14:40:49 42:49 1.0
VxOne 2 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:43:15 45:15 2.0
VxOne 3 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:43:22 45:22 3.0
VxOne 4 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:43:48 45:48 4.0
VxOne 5 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 14:44:40 46:40 5.0
VxOne 6 Kerb 283 Gregory Hall 14:44:47 46:47 6.0
VxOne 7 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 14:44:49 46:49 7.0
VxOne DNC Sticky Fingers 136 Charter N.A.     11.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     11.0
VxOne DNC Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt     11.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     11.0
VxOne DNC Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin     11.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     11.0
VxOne DNF Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund     9.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:48
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     3.0
WindFoiler DNC Mega Gecko 157F Julien Savina     3.0



Results by : TopYacht

Footer Image