Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 5   (21/09/2019) 

Updated:  18/10/2019  2:49:18 PM

Race 5

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:54
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:54
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er 1 Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge 14:32:15 38:15 1.0
29er 2 Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman 14:34:39 40:39 2.0
29er 3 Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt 14:34:50 40:50 3.0
29er 4 Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne 14:40:01 46:01 4.0
29er DNC Stanley 560 Harris Lynch Arabella Andrew     7.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     7.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     7.0
29er DNC Princess 2060 Niamh Meehan Max Hatley     7.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     7.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     7.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 - 2136 Ian Bowman 14:17:09 37:09 1.0
Contender DNC Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen     4.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero 1 Orion AUS3 Mark Harper 14:35:41 45:41 1.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:59
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:57:22 58:22 1.0
Etchells 2 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:58:27 59:27 2.0
Etchells 3 Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce 14:58:37 59:37 3.0
Etchells 4 The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray 14:58:50 59:50 4.0
Etchells 5 The Project 866 Greg Kemp 15:00:00 01:01:00 5.0
Etchells 6 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 15:00:45 01:01:45 6.0
Etchells 7 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 15:07:36 01:08:36 7.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     10.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     10.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     10.0
Etchells DNC Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen     10.0
Etchells DNC Trekka 1275 Craig Coulsen     10.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     10.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     10.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda 14:25:05 41:05 1.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:49
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Pickle Rick 270 James Chilman 14:32:48 43:48 1.0
Finn 2 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:32:56 43:56 2.0
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 14:34:43 45:43 3.0
Finn 4 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:35:18 46:18 4.0
Finn 5 Spandangles 45 Kerry Spencer 14:35:31 46:31 5.0
Finn 6 Wombat 300 David Bull 14:35:47 46:47 6.0
Finn 7 Mens Rea 269 Patrick Meehan 14:35:55 46:55 7.0
Finn 8 Mistress 16 Steven Hemsworth 14:36:29 47:29 8.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     11.0
Finn DNC Sputty 77 Mick Patrick     11.0
Finn DNC Landrat 282 John Warlow     11.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     11.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley 14:11:53 36:53 1.0
Flying11 2 Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar 14:12:40 37:40 2.0
Flying11 3 Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen 14:13:19 38:19 3.0
Flying11 4 Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock 14:13:25 38:25 4.0
Flying11 5 Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt 14:14:36 39:36 5.0
Flying11 6 Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley 14:14:45 39:45 6.0
Flying11 7 Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan 14:14:55 39:55 7.0
Flying11 8 Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones 14:16:30 41:30 8.0
Flying11 9 Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson 14:20:00 45:00 9.0
Flying11 10 Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark 14:23:07 48:07 10.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:44
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 No Limits 111590 Bruce Tardrew 14:40:32 56:32 1.0
Hobie16 2 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 14:41:26 57:26 2.0
Hobie16 3 Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates 14:44:14 01:00:14 3.0
Hobie16 4 Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas 14:51:44 01:07:44 4.0
Hobie16 5 Namazu 103073 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley 14:53:51 01:09:51 5.0
Hobie16 DNC Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner     8.0

Laser Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser 1 Sparta 202740 Philip Danks 14:20:26 40:26 1.0
Laser 2 - 212859 Dean Foran 14:21:39 41:39 2.0
Laser 3 Fundamental 197550 Rob Sykes 14:22:10 42:10 3.0
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     6.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     6.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     6.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 SX 205831 Isaac Schotte 14:18:31 33:31 1.0
Laser4.7 2 Sailor Jerry 201539 Jan Kemp 14:19:10 34:10 2.0
Laser4.7 3 Syncing 201521 Caleb Palmer 14:19:20 34:20 3.0
Laser4.7 4 So Salty 206387 Hugo Ralph 14:19:30 34:30 4.0
Laser4.7 5 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:19:40 34:40 5.0
Laser4.7 6 - 202598 Isabella Wilson 14:19:50 34:50 6.0
Laser4.7 7 Kingfisher 1 Jane Baker 14:20:39 35:39 7.0
Laser4.7 8 Limitless 192641 Kate Baisden 14:21:33 36:33 8.0
Laser4.7 9 Something 169411 Sebastian Boog 14:21:50 36:50 9.0
Laser4.7 10 165839 165839 Daniel Bowman 14:22:05 37:05 10.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     13.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     13.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     13.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     13.0
Laser4.7 DNC TBA 187567 Lachlan Wheatley     13.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     13.0
Laser4.7 DNC - 194922 Talia Bulstrode     13.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     13.0
Laser4.7 DNC BinChicken 198128 Riley House     13.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     13.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     13.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 TBA 216209 Will Schasser 14:21:01 31:01 1.0
LaserRadial 2 Wings 210159 Christine Bridge 14:21:19 31:19 2.0
LaserRadial 3 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:21:24 31:24 3.0
LaserRadial 4 The Dell 209533 Lyndall Patterson 14:21:36 31:36 4.0
LaserRadial 5 Swift 201541 Hugh Bekkers 14:21:45 31:45 5.0
LaserRadial 6 Triple X 198095 Graham Cullen 14:21:55 31:55 6.0
LaserRadial 7 - 192710 Richard Hyde 14:23:15 33:15 7.0
LaserRadial DNC Be Quicker 123141 Benjamin Quick     10.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     10.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     10.0
LaserRadial DNC Dhrama 202769 Steven Baum     10.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     10.0
LaserRadial DNC Frankenstein 208540 Frances Beebe     10.0
LaserRadial DNC Bruce 209276 Oliver Clifton     10.0
LaserRadial DNC Blind Side 210203 Lachlan Pennington     10.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     10.0
LaserRadial DNC FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     10.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:15:33 35:33 1.0
Optimist 2 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:16:48 36:48 2.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     10.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     10.0
Optimist DNC Splash 697 Daniel Innes     10.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     10.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     10.0
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     10.0
Optimist DNC Blown away 921 Lucas Patrick     10.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     10.0
Optimist DNC Energy 968 Ayesha Albery     10.0
Optimist DNC Scarecrow 1305 Mitch Luxton     10.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     10.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     10.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     10.0
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     10.0
Optimist DNC TacTub 1773 Jack Saul     10.0
Optimist DNC Kermit 1815 Angus Wheatley     10.0
Optimist DNF Slave one 329 Zane Bush     8.0
Optimist DNF Odyssey 439 Hannah Garland     8.0
Optimist DNF White Wash 856 Lewis Campbell     8.0
Optimist DNF Bluey 1783 Molly Schotte     8.0
Optimist DNS Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston     8.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 14:08:37 33:37 1.0
Raceboard 2 - NZL1 Harry Walker 14:09:44 34:44 2.0
Raceboard 3 - AUS015 Jacob Whitford 14:10:47 35:47 3.0
Raceboard 4 Phantom 18 Cameron Whitford 14:13:41 38:41 4.0
Raceboard 5 - AUS038 Lauren Whitford 14:14:38 39:38 5.0
Raceboard 6 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 14:14:58 39:58 6.0
Raceboard 7 El Garda 388 Max Irvin 14:16:15 41:15 7.0
Raceboard 8 Mother Goose 2222 Scott Luxton 14:16:50 41:50 8.0
Raceboard 9 - AUS037 Nick Whitford 14:17:29 42:29 9.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 14:20:32 40:32 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre 1 Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell 14:16:16 36:16 1.0
Sabre 2 SeaYa 1711 John Christie 14:20:49 40:49 2.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     5.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Benny Benassi 2213 Benjamin Waters 14:25:54 50:54 1.0
Techno293 2 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:26:04 51:04 2.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 14:04
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:59:41 55:41 1.0
VxOne 2 Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund 14:59:55 55:55 2.0
VxOne 3 The Beast 4 244 Michael James 15:00:52 56:52 3.0
VxOne 4 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 15:01:01 57:01 4.0
VxOne 5 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 15:01:26 57:26 5.0
VxOne 6 Double Black 301 John Somerville John Holmes 15:02:33 58:33 6.0
VxOne 7 McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake 15:03:20 59:20 7.0
VxOne 8 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 15:03:57 59:57 8.0
VxOne 9 Kerb 283 Gregory Hall 15:04:01 01:00:01 9.0
VxOne 10 Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow 15:04:02 01:00:02 10.0
VxOne 11 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 15:04:03 01:00:03 11.0
VxOne DNC Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis     14.0
VxOne DNC Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr     14.0
VxOne DNC McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy     14.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 13:54:45 19:45 1.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0



Results by : TopYacht

Footer Image