Header Image

135th Sailing Season - Off the Beach Classes

Hosted By Royal Queensland Yacht Squadron

Race 1   (7/09/2019) 

Updated:  3/05/2020  11:12:02 AM

Race 1

12'Skiff Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
12'Skiff DNC Giddy Up 59 Paul O'Malley Jones Steve Tapsall     3.0

29er Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
29er DNC Merv 286 Maxwell Yoshida Brayden Daunt     3.0
29er DNC Suzy Maguzy 1852 Tahlia Henderson Nicholas Rossiter     3.0
29er DNC Hats Off 1931 Jess Muir Matthew Sloman     3.0
29er DNC Flying the Bird 1934 Savannah Tapsall Josie Kirby     3.0
29er DNC Loose Kid 2132 Nicholas Moody James Milne     3.0
29er DNC Ned 2135 James Beveridge Will Reed     3.0
29er DNC Funky 2464 Ariane Saroch Natalie Bridge     3.0
29er DNC Funky 2484 Luke Rogers Will Bridge     3.0

Contender Class (Scratch) results Start : 13:30
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Contender 1 Mortensen Sails 2421 Josh Mortensen 14:10:28 40:28 1.0

DevotiD-zero Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
DevotiD-zero DNC Orion AUS3 Mark Harper     3.0

Etchells Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Etchells 1 The Front Bar 1317 Bradley Ginnivan 14:33:01 43:01 1.0
Etchells 2 Rapscallion 1365 David Healey Ian Miller Kevin Molen 14:33:28 43:28 2.0
Etchells 3 Athena 1258 Alistair Cowen Mike Allen 14:34:16 44:16 3.0
Etchells 4 Knot Easy 876 Jason Hawkins Jim Snow Chris Nezmah 14:34:18 44:18 4.0
Etchells 5 Trekka 1275 Craig Coulsen 14:36:57 46:57 5.0
Etchells 6 Butterfly Effect 856E Tony Di Betta 14:39:54 49:54 6.0
Etchells DNC TumbaRumba 826 Nev Willis Margy Porter Margurite Wood     10.0
Etchells DNC The Project 866 Greg Kemp     10.0
Etchells DNC Ballista 867 Vitaly Gnyubkin     10.0
Etchells DNC The Saint 941 Martin Sinclair David Smith Liam Murray     10.0
Etchells DNC Rogue 1130 Mitch Miller     10.0
Etchells DNC TAG 1330 Todd Anderson Curtis Skinner     10.0
Etchells DNC Waterloo Too 921E Noel Paterson     10.0
Etchells RET Ethcycoo PArk 1346 Cameron Pryce     8.0

F18 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
F18 1 Kean Edge 423 Colin Kean Zoe Janda 14:18:35 43:35 1.0

Finn Class (Scratch) results Start : 13:40
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Finn 1 Chaddywagon 75 Phil Chadwick 14:30:29 50:29 1.0
Finn 2 Pickle Rick 270 James Chilman 14:32:20 52:20 2.0
Finn 3 Lonya 93 Tristan Perez 14:32:26 52:26 3.0
Finn 4 Wombat 300 David Bull 14:34:47 54:47 4.0
Finn 5 Hawaii Five-O 50 Jason Passey 14:37:16 57:16 5.0
Finn DNC Mistress 16 Steven Hemsworth     10.0
Finn DNC Funky 17 Tony Baisden     10.0
Finn DNC Sputty 77 Mick patrick     10.0
Finn DNC Mens Rea 269 Patrick Meehan     10.0
Finn DNC Red Herring 293F Andrew Harcourt     10.0
Finn DNF Spandangles 26 Kerry Spencer     8.0
Finn RET Landrat 282 John Warlow     8.0

Flying11 Class (Scratch) results Start : 13:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Flying11 1 Howzat 1324 Bailey Lucock Charlie Millar 14:22:55 46:55 1.0
Flying11 DNC Strictly Confidentia 1122 Sam Muir Mya Everitt     6.0
Flying11 DNC Bad Dog 1271 Annalise Kennedy-Clark Adrian Kennedy-Clark     6.0
Flying11 DNC Odyssey 1303 Callum Jones Lily Jones     6.0
Flying11 DNC Serenity Now 1322 Mac Johnson Tommy Johnson     6.0
Flying11 DNC Bambino 1345 Luke Milburn Charli Gargan     6.0
Flying11 DNC Fired Up 1374 Harry Wieland Alex Hateley     6.0
Flying11 DNC Beached Az 1391 Liam Millar Finn Lucock     6.0
Flying11 OCS Geronimo 1326 Finn Meehan Blake Ejlertsen     4.0
Flying11 OCS Top Gear 1341 Joseph Folley Eamon Dooley     4.0

Hobie16 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Hobie16 1 Crazy Ivan 114849 Peter Bates Juliet Bates 14:20:53 45:53 1.0
Hobie16 2 Vamoose 114910 Lachlan Macfarlane Sharon Rayner 14:23:12 48:12 2.0
Hobie16 DNC Namazu 103073 Bill Kirkley Mackenzie Kirkley     5.0
Hobie16 DNC No Limits 111590 Bruce Tardrew     5.0
Hobie16 DNC Tachycardia 113807 Julie Keenan Mel Bernas     5.0
Hobie16 DNC Team Pelican 114833 Andrew Warneke Sophoe Bates     5.0

Laser Class (Scratch) results Start : 13:41
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser DNC Mystic 192601 Brad Taylor     3.0
Laser DNC - 197538 Max Dzhura     3.0
Laser DNC Fundamental 197550 Rob Sykes     3.0
Laser DNC Sparta 202740 Philip Danks     3.0
Laser DNC Ora 206003 James Stone     3.0
Laser DNC - 212859 Dean Foran     3.0

Laser4.7 Class (Scratch) results Start : 13:41
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Laser4.7 1 Iolar Na Mara 209282 Orla Amos 14:23:05 42:05 1.0
Laser4.7 2 SX 205831 Isaac Schotte 14:24:12 43:12 2.0
Laser4.7 3 Syncing 201521 Caleb Palmer 14:25:55 44:55 3.0
Laser4.7 4 Limitless 192641 Kate Baisden 14:26:26 45:26 4.0
Laser4.7 5 TBA 187567 Lachlan Wheatley 14:27:14 46:14 5.0
Laser4.7 6 Kingfisher 1 Jane Baker 14:27:25 46:25 6.0
Laser4.7 7 BinChicken 198128 Riley House 14:30:18 49:18 7.0
Laser4.7 DNC - 19264 Isabella Wilson     10.0
Laser4.7 DNC Calypso 42565 Trinity Bush     10.0
Laser4.7 DNC 165839 165839 Daniel Bowman     10.0
Laser4.7 DNC Something 169411 Sebastian Boog     10.0
Laser4.7 DNC Condition Zulu 171115 George Meikle     10.0
Laser4.7 DNC Viris 174313 Iris Beebe     10.0
Laser4.7 DNC Whatever 177787 Evie EngwirdaRobinson     10.0
Laser4.7 DNC Storm 187883 Nelson Morse     10.0
Laser4.7 DNC Old Tom 196887 Charlie Tonks     10.0
Laser4.7 DNC Sailor Jerry 201539 Jan Kemp     10.0
Laser4.7 DNC So Salty 206387 Hugo Ralph     10.0
Laser4.7 DNC Blue Eyed Bandit 212251 Talia Bulstrode     10.0
Laser4.7 DNC Hypertide 216171 Ethan Harcourt     10.0
Laser4.7 DNC Saorise TBA Rory Meehan     10.0

LaserRadial Class (Scratch) results Start : 13:50
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
LaserRadial 1 Serenity Noww 212899 Max Williams 14:26:30 36:30 1.0
LaserRadial 2 TBA 216209 Will Schasser 14:29:49 39:49 2.0
LaserRadial 3 Wings 210159 Christine Bridge 14:30:22 40:22 3.0
LaserRadial 4 Blind Side 210203 Lachlan Pennington 14:31:00 41:00 4.0
LaserRadial 5 Bruce 209276 Oliver Clifton 14:31:07 41:07 5.0
LaserRadial 6 Frankenstein 208540 Frances Beebe 14:34:57 44:57 6.0
LaserRadial 7 Be Quicker 123141 Benjamin Quick 14:35:03 45:03 7.0
LaserRadial DNC - 192710 Richard Hyde     13.0
LaserRadial DNC Dr Evil 197548 Mark Campbell     13.0
LaserRadial DNC Swift 201541 Hugh Bekkers     13.0
LaserRadial DNC Quadelle 202701 Kerry Waraker     13.0
LaserRadial DNC Big Rig 202881 Benjamin Coleborn     13.0
LaserRadial DNC The Dell 209533 Lyndall Patterson     13.0
LaserRadial DNC Battleship 214428 Frazer Brew     13.0
LaserRadial OCS Triple X 198095 Graham Cullen     11.0
LaserRadial OCS Dhrama 202769 Steven Baum     11.0
LaserRadial OCS FoxSea Lady 216217 Erin Cowley     11.0

Optimist Class (Scratch) results Start : 13:41
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Optimist 1 Kermit 1815 Angus Wheatley 14:15:16 34:16 1.0
Optimist 2 Scarecrow 1305 Mitch Luxton 14:15:17 34:17 2.0
Optimist 3 TacTub 1773 Jack Saul 14:16:26 35:26 3.0
Optimist 4 Bluey 1783 Molly Schotte 14:17:16 36:16 4.0
Optimist 5 Olympic Dream 814 Kenneth Ngo-Ralston 14:17:33 36:33 5.0
Optimist 6 Wings of Fire 1797 Chase Taylor 14:18:34 37:34 6.0
Optimist 7 Blown away 921 Lucas Patrick 14:19:03 38:03 7.0
Optimist 8 Fear the Fast 1798 Zane Taylor 14:20:03 39:03 8.0
Optimist 9 Energy 968 Ayesha Albery 14:20:13 39:13 9.0
Optimist 10 Splash 697 Daniel Innes 14:20:37 39:37 10.0
Optimist 11 White Wash 856 Lewis Campbell 14:30:52 49:52 11.0
Optimist DNC Captain Tim Tam 162 Joshua Dale     14.0
Optimist DNC Speck 266 Kristin Rohrsheim     14.0
Optimist DNC Slave one 329 Zane Bush     14.0
Optimist DNC Odyssey 439 Hannah Garland     14.0
Optimist DNC CIK 818 James Dale     14.0
Optimist DNC Yoda 836 Alison Rohrsheim     14.0
Optimist DNC My Maxi 918 Elysia Albery     14.0
Optimist DNC Chinook 958 Eve Rohrsheim     14.0
Optimist DNC Go Your Own Way 1435 Joy Jessett     14.0
Optimist DNC Reina del mar 1565 Georgina Johnstone     14.0
Optimist DNC Blah Blah Blah 1601 Ellie EngwirdaRobinson     14.0
Optimist DNC Wild donkey 1603 Zachary Patrick     14.0

Raceboard Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Raceboard 1 Little Wing 187 Mark Ward 13:54:10 19:10 1.0
Raceboard 2 Voodoo Chile 52 Russell Cooper 13:56:35 21:35 2.0
Raceboard 3 El Garda 388 Max Irvin 13:58:00 23:00 3.0
Raceboard 4 Erised 1155 Courtney Schoutrop 14:06:20 31:20 4.0
Raceboard DNC phantom 18 Cameron Whitford     7.0
Raceboard DNC Mother Goose 2222 Scott Luxton     7.0
Raceboard DNC - AUS015 Jacob Whitford     7.0
Raceboard DNC - AUS037 Nick Whitford     7.0
Raceboard DNC - AUS038 Lauren Whitford     7.0

RSAero7 Class (Scratch) results Start : 13:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
RSAero7 1 Eric 2696 John Sampson 14:25:54 49:54 1.0

Sabre Class (Scratch) results Start : 13:36
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Sabre DNC SeaYa 1711 John Christie     3.0
Sabre DNC Sea Biscuit 1871 Andrew Lovell     3.0
Sabre DNC HelterSkelter 2084 Alan Wilson     3.0

Techno293 Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
Techno293 1 Collateral Damage 529 Jarrod Jones 14:01:52 26:52 1.0
Techno293 DNC Benny Benassi 2213 Benjamin Waters     4.0

VxOne Class (Scratch) results Start : 13:45
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
VxOne 1 Mack One 248 Ben Franklin Alan Moffatt Josh Franklin 14:24:05 39:05 1.0
VxOne 2 Relaxn 246 Sam Allen Josh Allen 14:24:38 39:38 2.0
VxOne 3 Sticky Fingers 136 Charter N.A. 14:25:02 40:02 3.0
VxOne 4 McGees Property 302 Vaughn Prentice Greg Clarke Josh Torpy 14:25:11 40:11 4.0
VxOne 5 Supervax 24/7 247 Brett Whitbread 14:26:21 41:21 5.0
VxOne 6 Obe One Kenobi 157 David Hewitt Don Hewitt Richard Hewitt 14:26:33 41:33 6.0
VxOne 7 Pinch and Roll 292 Ray King Ian Barr 14:27:02 42:02 7.0
VxOne 8 The Beast 4 244 Michael James 14:27:11 42:11 8.0
VxOne 9 Kerb 283 Gregory Hall 14:27:24 42:24 9.0
VxOne 10 Late Shift 243 Peter Conde Stephen Girdis 14:27:46 42:46 10.0
VxOne 11 Double Black 301 John Somerville John Holmes 14:27:59 42:59 11.0
VxOne 12 Agent X 293 Andrew Wiklund Magnus Wiklund 14:29:07 44:07 12.0
VxOne DNC McConaghy Projects 139 Steven Peel David Brake     16.0
VxOne DNF Typhoon 303 Genevieve Warlow Ashley Warlow     14.0

WindFoiler Class (Scratch) results Start : 13:35
Class Place Boat Name Sail No Skipper CREW CREW. Fin Tim Elapsd Score
WindFoiler 1 Mega Gecko 157F Julien Savina 13:54:00 19:00 1.0
WindFoiler DNC - 40 Brendan Moore     4.0



Results by : TopYacht

Footer Image